Rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni zabrać swoje pociechy na pierwszą w życiu wizytę u stomatologa oraz jak można dziecko do takiej wizyty przygotować. Na badaniu stomatologicznym, które często wiąże się z wizytą adaptacyjną, maluch powinien pojawić się około 12-16 miesiąca życia.
Jest to wiek, w którym zazwyczaj wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe, potocznie nazywane „czwórkami„. Jeżeli przed tym okresem rodzice w jamie ustnej swojego dziecka zauważą coś niepokojącego, należy pojawić się u specjalisty wcześniej, aby uzyskać profesjonalną poradę. Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się w odstępach trzymiesięcznych, aż do ukończenia okresu wymiany uzębienia, czyli do 13-14 roku życia. Po tym okresie, jeżeli nie pojawiają się nowe ogniska próchnicy, okres między wizytami kontrolnymi można wydłużyć do sześciu miesięcy.
Przed pierwszą wizytą u stomatologa warto wytłumaczyć dziecku w jakim celu należy odwiedzić specjalistę. Wystarczy powiedzieć, że „pani dentystka zajrzy do buzi lusterkiem i policzy ząbki oraz skontroluje, czy nie mieszkają w nich robaczki„. Jeżeli rodzice zauważą ubytek próchnicowy (co zazwyczaj jest już niestety jednoznaczne z ubytkiem głębokim), należy przygotować dziecko do leczenia. Bardzo ważną zasadą jest nie oszukiwanie malucha.
Nie należy mówić, że „nic nie będziemy robić” jeżeli faktycznie leczenie jest przewidziane, ponieważ prowadzi to do utraty zaufania, które bardzo trudno odzyskać. Nie powinniśmy używać zwrotów i słów typu „borowanie, wiercenie…„, należy je zastąpić przyjemniejszymi zwrotami typu, „będziemy czyścić ząbek prysznicem, polewać ząbek wodą aby wypędzać robaczki”. Słowo „wiertło” zastępujemy słowem „szczoteczka„, podobnie jak „plomba, wypełnienie” słowem „plastelina do ząbka„.
Pod żadnym pozorem nie można używać zwrotów typu „nic się nie bój” albo „nie będzie bolało„, ponieważ dziecko słyszy tylko słowa negatywne, związane z cierpieniem, nie uznaje przeczeń. Nie wolno również straszyć dzieci wizytą u dentysty.
Należy pamiętać, że bardzo często sukces powodzenia w leczeniu najmłodszych pacjentów to wspólny sukces stomatologa i rodziców.
lek. stom. Natalia Jakubanis