Protetyka

Czym jest protetyka?

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową zniszczonych lub złamanych części zębów, a także uzupełnieniem zębów brakujących. Zabiegi te przyczyniają się do przywracania odpowiedniej funkcjonalności zębów i poprawiają estetykę.

Rozwiązania z zakresu protetyki

Poniżej prezentujemy innowacyjne i dostosowane do potrzeb pacjenta rozwiązania z zakresu protetyki:

Wkłady koronowe (onlay, inlay, overlay)

Wkłady koronowe (onlay, inlay, overlay) to uzupełnienia, które stosowane są w sytuacji, kiedy zwykłe wypełnienia kompozytowe są niewystarczające.

Przeznaczone są dla zębów bocznych:

  • ze startymi powierzchniami, u pacjentów „ścierających zęby” (Bruksizm),
  • głęboko i rozlegle zniszczonych, kiedy powstają trudności np. z odbudową punktu stycznego.

Po usunięciu zniszczonych (np. przez próchnicę) tkanek, lekarz stomatolog pobiera wycisk zębów i wysyła do pracowni protetycznej. Pracownia protetyczna dostarcza w jednym kawałku wkład, który jest cementowany na stałe zębie przez lekarza stomatologa.

Wkłady koronowe najczęściej wykonywane są z porcelany. Mogą być również robione ze stopów złota bądź z materiału kompozytowego (wyeliminowany jest tu jednak skurcz tego materiału, który występuje podczas zakładania wypełnienia (plomby) w sposób standardowy, a który odpowiada za rozszczelnianie się wypełnień).

Wkłady koronowe porcelanowe są niezwykle trwałe, estetyczne oraz odporne na ścieranie.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to tzw. sztyfty, ”łączniki” koronowo-korzeniowe. Celem stosowania wkładów jest wzmocnienie i usztywnienie struktury zęba leczonego „kanałowo”. Cementowane na stałe wewnątrz korzenia, stanowią swoisty rdzeń pod przyszłą koronę protetyczną.

Najczęściej stosowane to wkłady z włókna szklanego i metalowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego są kolorem oraz swoimi właściwościami (mechanicznymi oraz fizycznymi) zbliżone do naturalnego zęba.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne to delikatne, cieniutkie płytki porcelany cementowane na przedniej, (wargowej) powierzchni zęba.

Ich zastosowanie może mieć na celu:

  • zmianę kształtu zęba – np. wydłużenie startych patologicznie zębów, powiększenie zębów miniaturowych
  • zmianę koloru zęba – np. odpornych na proces wybielania przebarwionych, martwych zębów
  • zmianę ustawienia zęba – np. zrotowanego, nadmiernie wychylonego bądź cofniętego
  • zamaskowanie wrodzonych oraz nabytych defektów szkliwa-np. plamy hipoplastyczne, przebarwienia poantybiotykowe ,
  • zamykanie rozległych przestrzeni międzyzębowych (diastemy).

Ingerencja lekarza w procesie przygotowania zęba pod licówkę jest bardzo minimalna. W nielicznych sytuacjach odbywa się to bez jakiegokolwiek szlifowania zęba.

Dzięki licówkom możemy osiągnąć spektakularne efekty estetyczne.

Korony porcelanowe

Korony pełnoceramiczne

Korona protetyczna wykonywana jest w sytuacji całkowitego zniszczenia bądź złamania korony własnej pacjenta. Korona protetyczna wiernie odwzorowuje utraconą przez pacjenta własną koronę zęba, oprócz tego można np. zmienić kształt oraz w niewielkim stopniu usytuowanie zęba.

W przypadku zębów leczonych kanałowo, należy przed jej wykonaniem usztywnić i wzmocnić strukturę zęba wkładem koronowo-korzeniowym, który połączy korzeń z przyszłą koroną.

Rodzaje koron pełnoceramicznych:

  • korona pełnoceramiczna na podbudowie cyrkonowej – rdzeń korony jest zbudowany z bardzo wytrzymałego tlenku cyrkonu (o mlecznej barwie), który pokryty jest warstwami porcelany w kolorze zęba. Są to korony wysoce estetyczne oraz najbardziej wytrzymałe. Uzupełnienia oparte na tej podbudowie są obecnie najmocniejszymi stosowanymi w stomatologii.
  • Korona pełnoceramiczna na podbudowie aluminiowej – rdzeń korony składa się głównie z tlenku glinu (kolor kości słoniowej) i pokryty jest również warstwami porcelany. Są to korony o najwyższej estetyce ale mniejszej wytrzymałości od koron na podbudowie cyrkonowej.
  • Korony pełnoceramiczne skaleniowe, prasowane – wykonane są w całości z porcelany (bez żadnej podbudowy). Odznaczają się dużą estetyką, ale także znaczną kruchością. Obecnie z tego rodzaju porcelany wykonuje się głównie licówki i wkłady koronowe.

Wszystkie korony pełnoceramiczne cechują się wspaniałą adaptacją do dziąsła, naturalnym rozpraszaniem promieni światła oraz brakiem odczynów alergicznych.

Korony na podbudowie cyrkonowej oraz na bazie tlenku glinu mogą być wykonywane w technologii CAD/CAM – w której proces projektowania oraz wytwarzania korony wspomagany jest komputerowo. Tak precyzyjnie powstałe korony są niezwykle szczelnie dopasowane do tkanek zęba.

Mosty porcelanowe

Most protetyczny

Most protetyczny jest uzupełnieniem wykonywanym w przypadku braku pojedynczych lub kilku zębów. Zęby sąsiadujące z luką powinny być odpowiednio przygotowane (oszlifowane, wzmocnione wkładem koronowo-korzeniowym w przypadku zębów leczonych kanałowo). Na nich osadzana jest na stałe konstrukcja mostu, uzupełniająca brakujące zęby. Wadą tego uzupełnienia jest konieczność szlifowania często zdrowych zębów.

Alternatywą jest leczenie implantologiczne.

Mosty można wykonywać z porcelany zarówno na podbudowie metalowej, jak i pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu bądź tlenku glinu (także w technologii CAD/CAM).

Mosty pełnoceramiczne

Technologia CAD/CAM.

CAD/CAM – korony pełnoceramiczne

Konsultacja protetyczna200 PLN
Proteza całkowita akrylowa2500 PLN
Proteza częściowa osiadająca150 PLN za punkt
Proteza szkieletowa, szynoproteza2500 PLN
Proteza całkowita acetalowa/akronowa3000 PLN
Proteza całkowita acetalowa lub vistaplast2500 PLN
Proteza bezklamrowa3500 PLN
Wkład koronowo-korzeniowy standardowy-włókno szklane300 PLN
Wkład koronowo-korzeniowy indywidualny700 PLN
Korona licowana porcelaną1800 PLN
Punkt w moście porcelanowym1800 PLN
Korona pełnoceramiczna na cyrkoniu2700 PLN
Korona pełnoceramiczna CAD/CAM (E-Max)2700 PLN
Inlay/Onlay kompozytowy1200 PLN
Inlay/Onlay/Licówki E-Max CAD/CAM2200 PLN
Licówka porcelanowa2500 PLN
Korona kompozytowa1200 PLN
Korona tymczasowa200-300 PLN
Naprawa protezy (+wycisk)200 (+200) PLN
Podścielenie protezy500 PLN
Szyna relaksacyjna/rekonstrukcyjna1300 PLN
Badanie Koisa900 PLN

Mediraty

Zadzwoń teraz