Odpowiedni zgryz to dla wielu z nas niezwykle ważna sprawa, zwłaszcza ze względu na wrażenia estetyczne. Ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto nie chciałby cieszyć się pięknymi i co najważniejsze — prostymi zębami. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że takie ułożenie i ustawienie zębów ma także inne, znacznie poważniejsze konsekwencje, niż niepożądana estetyka uzębienia. Nieprawidłowy zgryz stanowczo utrudnia higienę jamy ustnej i zarazem ułatwia rozwój bakterii. W takim momencie, niezwykle ważna staje się odpowiednia konsultacja i dalsza współpraca z wybranym ortodontą. Jakie aparaty ma do wyboru Pacjent? Czy istnieje odpowiedni czas na jego założenie?
Rodzaje aparatów stomatologicznych i ich opisy
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome, jak sama nazwa mówi, nie są mocowane na stałe. Ich budowa pozwala Pacjentowi na swobodne zakładanie i zdejmowanie go w dowolnym momencie. Ortodonta podczas wizyty zaleci niezbędny czas noszenia aparatu podczas dnia. Najczęściej zaleca się go dla dzieci, nieposiadających jeszcze stałego uzębienia. Niestety, nie nadaje się on do korekcji poważniejszych wad zgryzu.
Aparaty stałe
Aparaty stałe to niezwykle popularne rozwiązanie w ortodoncji — są one przytwierdzone do zębów na stałe poprzez metalowe (lub tytanowe) zamki. Pierwsze z nich to rozwiązanie najtańsze, lecz co najważniejsze — skuteczne, a jeden łuk kosztuje około 1500 złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że są one widoczne na zębach, co u niektórych Pacjentów może budzić dyskomfort.
Aparaty estetyczne
Aparaty estetyczne różnią się od tych stałych jedną kwestią, jaką są zamki. Zamiast wersji stalowej, wykonuje się je w wariantach ceramicznych, porcelanowych lub kryształowych, do których mocuje się stalowy łuk. To kapitalne rozwiązanie dla osób, którym zależy na osiągnięciu estetycznego i trudnego do zauważenia rozwiązania. Niestety, mają one pewne mankamenty. Pierwsza z nich wynika z cech wykorzystanych materiałów — są one znacznie mniej odporne na pęknięcia i mogą wymagać ich częstszego wymieniania. Drugą z wad jest to, że zamki aparatów estetycznych są niezwykle łatwe do zabarwienia.
Aparaty lingwalne
Aparat lingwalny to bezsprzecznie najdroższa, ale też najdroższa z opcji aparatów ortodontycznych. Aby uzyskać tę niezwykłą estetykę, jest on przyklejony… od wewnątrz łuku zębowego! Skąd jednak bierze się ich wysoka cena, rozpoczynająca się nawet od 4000 złotych? Otóż każdy z nich jest dostosowywany pod indywidualną budowę i ustawienie uzębienia Pacjenta. Gwarantujemy Wam, że osiągnięty efekt jest wart każdej złotówki.
Kiedy najlepiej zdecydować się na aparat na zęby?
Wskazanie konkretnego momentu, w którym należy założyć aparat ortodontyczny, jest niezwykle trudne i decyzja o takim kroku powinna być podjęta przez ortodontę na podstawie dokładnej analizy przypadku Pacjenta. Działania związane z leczeniem ortodontycznym powinny być podjęte w jak najmłodszym wieku. Im dłużej będziemy zwlekać z tą decyzją, tym trudniej będzie odwrócić efekty naszego zaniedbania.
Najważniejsze przesłanki, mogące wzbudzić potrzebę leczenia ortodontycznego (a w dalszym czasie założenie aparatu) to między innymi:
wada zgryzu, stwierdzona przez ortodontę
powtarzający się ból żuchwy lub głowy
częste pęknięcia i ukruszenia zębów
w przypadku dzieci: nienaturalne położony podbródek czy zauważalna wada wymowy
Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Aparat na zęby, niezależnie od rodzaju, znajduje się na naszych zębach przez dłuższy czas, stąd też niezwykle ważne staje się dbanie o niego poprzez odpowiednią higienę. Dzięki temu zminimalizujemy wpływ bakterii na nasze zęby. Jak jednak zrobić to w odpowiedni sposób, aby nie zaszkodzić nie tylko swojemu zdrowiu, jak i aparatowi?
Odpowiedź na to pytanie jest wręcz banalnie prosta: należy skrupulatnie myć zęby. Kluczowe jest jednak to, aby robić to nie tylko dokładnie, ale też przy pomocy odpowiednich narzędzi. Wraz z wizytą u ortodonty możemy liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniej szczoteczki o miękkim włosiu i ukształtowanej główce. Zbyt duża twardość może wpłynąć negatywnie na zamki, a efektem może ich odklejanie i zrywanie. Szczotkowanie to jednak nie wszystko! Warto także zwrócić uwagę na nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej. Kiedy jednak będziemy wybierać płyn do płukania, zalecamy spojrzeć na jego skład — wysokie stężenie alkoholu może negatywnie wpływać na stan kleju mocującego zamki.