Ortodoncja

Odpowiedni zgryz to dla wielu z nas niezwykle ważna sprawa, zwłaszcza ze względu na wrażenia estetyczne. Ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto nie chciałby cieszyć się pięknymi i co najważniejsze — prostymi zębami. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że takie ułożenie i ustawienie zębów ma także inne, znacznie poważniejsze konsekwencje, niż niepożądana estetyka uzębienia. Nieprawidłowy zgryz stanowczo utrudnia higienę jamy ustnej i zarazem ułatwia rozwój bakterii. W takim momencie, niezwykle ważna staje się odpowiednia konsultacja i dalsza współpraca z wybranym ortodontą. Jakie aparaty ma do wyboru Pacjent? Czy istnieje odpowiedni czas na jego założenie?

Rodzaje aparatów stomatologicznych i ich opisy

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome, jak sama nazwa mówi, nie są mocowane na stałe. Ich budowa pozwala Pacjentowi na swobodne zakładanie i zdejmowanie go w dowolnym momencie. Ortodonta podczas wizyty zaleci niezbędny czas noszenia aparatu podczas dnia. Najczęściej zaleca się go dla dzieci, nieposiadających jeszcze stałego uzębienia. Niestety, nie nadaje się on do korekcji poważniejszych wad zgryzu.

Aparaty stałe

Aparaty stałe to niezwykle popularne rozwiązanie w ortodoncji — są one przytwierdzone do zębów na stałe poprzez metalowe (lub tytanowe) zamki. Pierwsze z nich to rozwiązanie najtańsze, lecz co najważniejsze — skuteczne, a jeden łuk kosztuje około 1500 złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że są one widoczne na zębach, co u niektórych Pacjentów może budzić dyskomfort.

Aparaty estetyczne

Aparaty estetyczne różnią się od tych stałych jedną kwestią, jaką są zamki. Zamiast wersji stalowej, wykonuje się je w wariantach ceramicznych, porcelanowych lub kryształowych, do których mocuje się stalowy łuk. To kapitalne rozwiązanie dla osób, którym zależy na osiągnięciu estetycznego i trudnego do zauważenia rozwiązania. Niestety, mają one pewne mankamenty. Pierwsza z nich wynika z cech wykorzystanych materiałów — są one znacznie mniej odporne na pęknięcia i mogą wymagać ich częstszego wymieniania. Drugą z wad jest to, że zamki aparatów estetycznych są niezwykle łatwe do zabarwienia.

Aparaty lingwalne

Aparat lingwalny to bezsprzecznie najdroższa, ale też najdroższa z opcji aparatów ortodontycznych. Aby uzyskać tę niezwykłą estetykę, jest on przyklejony… od wewnątrz łuku zębowego! Skąd jednak bierze się ich wysoka cena, rozpoczynająca się nawet od 4000 złotych? Otóż każdy z nich jest dostosowywany pod indywidualną budowę i ustawienie uzębienia Pacjenta. Gwarantujemy Wam, że osiągnięty efekt jest wart każdej złotówki.

Kiedy najlepiej zdecydować się na aparat na zęby?

Wskazanie konkretnego momentu, w którym należy założyć aparat ortodontyczny, jest niezwykle trudne i decyzja o takim kroku powinna być podjęta przez ortodontę na podstawie dokładnej analizy przypadku Pacjenta. Działania związane z leczeniem ortodontycznym powinny być podjęte w jak najmłodszym wieku. Im dłużej będziemy zwlekać z tą decyzją, tym trudniej będzie odwrócić efekty naszego zaniedbania.

Najważniejsze przesłanki, mogące wzbudzić potrzebę leczenia ortodontycznego (a w dalszym czasie założenie aparatu) to między innymi:

wada zgryzu, stwierdzona przez ortodontę
powtarzający się ból żuchwy lub głowy
częste pęknięcia i ukruszenia zębów
w przypadku dzieci: nienaturalne położony podbródek czy zauważalna wada wymowy

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby, niezależnie od rodzaju, znajduje się na naszych zębach przez dłuższy czas, stąd też niezwykle ważne staje się dbanie o niego poprzez odpowiednią higienę. Dzięki temu zminimalizujemy wpływ bakterii na nasze zęby. Jak jednak zrobić to w odpowiedni sposób, aby nie zaszkodzić nie tylko swojemu zdrowiu, jak i aparatowi?

Odpowiedź na to pytanie jest wręcz banalnie prosta: należy skrupulatnie myć zęby. Kluczowe jest jednak to, aby robić to nie tylko dokładnie, ale też przy pomocy odpowiednich narzędzi. Wraz z wizytą u ortodonty możemy liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniej szczoteczki o miękkim włosiu i ukształtowanej główce. Zbyt duża twardość może wpłynąć negatywnie na zamki, a efektem może ich odklejanie i zrywanie. Szczotkowanie to jednak nie wszystko! Warto także zwrócić uwagę na nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej. Kiedy jednak będziemy wybierać płyn do płukania, zalecamy spojrzeć na jego skład — wysokie stężenie alkoholu może negatywnie wpływać na stan kleju mocującego zamki.

wykonującym zabiegi jest

Barbara Podobas

wykonującym zabiegi jest

Łukasz Dylewski
Specjalista ortodoncji

Konsultacja ortodontyczna300 PLN
Modele diagnostyczne250 PLN
Plan leczenia z komputerową analizą cefalometryczną240 PLN
Set-up wirtualny ( wizualizacja celów leczenia )200 PLN
APARATY STAŁE
Stały aparat cienkołukowy – częściowy (zamki metalowe)260 PLN/zamek
Stały aparat cienkołukowy (zamki metalowe)2600 PLN/łuk
Stały aparat cienkołukowy (zamki metalowe samoligaturujące)3100 PLN/łuk
Stały aparat cienkołukowy (zamki estetyczne)3600 PLN/łuk
Stały aparat cienkołukowy (zamki estetyczne samoligaturujące)4100 PLN/łuk
Stały aparat System Damon3000 PLN
Stały aparat System Damon Clear4000 PLN
Aparat Carriere motion 2 + szyna dolna2500 PLN
Clear Aligner (jeden etap leczenia)1000 PLN/ za łuk / miesiąc (3 szyny)
Invisalign
- Comprehensive18.000 PLN
- Lite14.500 PLN
Wizyta kontrolna z aparatem stałym, 1 łuk/ 2 łuki250-350 PLN
Wizyta kontrolna z aparatem stałym, 1 łuk/ 2 łuki estetyczne300-400 PLN
Zdjęcie aparatu stałego, 1 łuk250 PLN
Płyta retencyjna (zdejmowana)700 PLN
Retejner klejony + wycisk + doczyszczenie500 PLN
Zdjęcie retencji150 PLN
Szyna nagryzowa650 PLN
Założenie elementu zaczepowego do zatrzymanego zęba odsłanianego chirurgicznie300 PLN
APARATY DODATKOWE
Przerzut podniebienny Goshgariana/Zachrissona600 PLN
Ouad- helix700 PLN
Zderzak wargowy800 PLN
Stały utrzymywacz przestrzeni400 PLN
Maska twarzowa1000 PLN
Wyciąg Headgear500-700 PLN
Aparat Nance’a650 PLN
Stała zapora dla języka600 PLN
Aparat Pendulum/Pendex1000 PLN
Aparat Hyrax/Hyrax na szynach akrylowych1200 PLN
Wizyta kontrolna z aparatem dodatkowym100 PLN
Wizyta kontrolna z aparatem ruchomym100 PLN
Aparaty czynnościowe1400 PLN
Twin-block1800-2000 PLN
Płytka Schwarza900-1000 PLN
Aparat Herbsta2800-3000 PLN

Mediraty

Zadzwoń teraz