Pedodoncja (stomatologia dziecięca)

Czym jest Pedodoncja?

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem zębów najmłodszych pacjentów (stomatologia dziecięca, stomatologia wieku rozwojowego).

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Główny nacisk w stomatologii dziecięcej powinno kłaść się na zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej. Profilaktyka jest niezbędna, aby nie dopuścić do powstania próchnicy.

Do gabinetowych metod profilaktycznych zaliczamy zabiegi takie jak: lakierowanie, lakowanie, fluoryzację na łyżkach.

  • Lakierowanie polega na pokryciu wszystkich zębów dziecka preparatem powodującym długotrwałe uwalnianie się fluoru w tkankę zęba. Preparat utrzymuje się na powierzchni zęba od kilku do kilkunastu godzin, uwalniając jony fluoru do tkanek szkliwnych oraz zwiększając stężenie jonów fluoru w ślinie (dzięki czemu łatwiej może się on wbudowywać w tkanki zęba). Takie postępowanie jest bardzo bezpieczne – wpływa bowiem jedynie na tkanki zęba (bez ingerencji w inne narządy w organizmie dziecka).
  • Lakowanie polega na uzupełnieniu anatomicznych zagłębień (bruzd) na powierzchni żujących zębów – mlecznych i stałych, zapobiegając przy tym powstawaniu próchnicy. Rolę uzupełnienia pełni specjalny preparat. Metodę tę powinno się zastosować jak najszybciej po wyrośnięciu zęba, kiedy nie jest on jeszcze niezainfekowany bakteriami.
  • Fluoryzacja na łyżkach polega na nałożeniu dużej ilości preparatu posiadającego związki fluoru na łyżki, które później wkłada się pacjentowi w jamę ustną. Pacjent musi przytrzymać łyżki od kilku do kilkunastu minut, dlatego też zabieg ten jest zalecany dzieciom starszym (8-14 lat).

Leczenie w stomatologii dziecięcej

Najskuteczniejszą metodą leczenia próchnicy jest jej usunięcie i wypełnienie tkanek materiałem wypełnieniowym.

Do tego zabiegu zazwyczaj stosowane jest miejscowe znieczulenie. Ta metoda zabezpieczenia przed bólem w większości przypadków sprawdza się i jest w zupełności wystarczająca. Dla pacjentów, którzy odczuwają znaczy lęk przed leczeniem proponowane jest leczenie z wykorzystaniem podtlenku azotu (sedacja wziewna).

Nasi lekarze

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Lekarz stomatolog Małgorzata Dąbek-Skoczylas specjalizuje się m.in. w stomatologii estetycznej.

W swojej pracy na Pacjenta stara się patrzeć holistycznie – chce, aby Pacjenci cieszyli się nie tylko zdrowymi zębami, ale także estetycznym uśmiechem, dodającym pewności siebie.

Czytaj więcej

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej

Leczenie na raty w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia

Leczenie na raty w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia

Gabinet Stomatologiczny Uśmiech Zdrowia – w ramach współpracy z New Age Sp. z o.o. – oferuje swoim pacjentom kredyt ratalny na zabiegi stomatologiczne.

Czytaj więcej

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Rozmowa z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia w Warszawie, specjalizującą się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Czytaj więcej