Pedodoncja (stomatologia dziecięca)

Czym jest Pedodoncja?

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem zębów najmłodszych pacjentów (stomatologia dziecięca, stomatologia wieku rozwojowego).

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Główny nacisk w stomatologii dziecięcej powinno kłaść się na zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej. Profilaktyka jest niezbędna, aby nie dopuścić do powstania próchnicy.

Do gabinetowych metod profilaktycznych zaliczamy zabiegi takie jak: lakierowanie, lakowanie, fluoryzację na łyżkach.

  • Lakierowanie polega na pokryciu wszystkich zębów dziecka preparatem powodującym długotrwałe uwalnianie się fluoru w tkankę zęba. Preparat utrzymuje się na powierzchni zęba od kilku do kilkunastu godzin, uwalniając jony fluoru do tkanek szkliwnych oraz zwiększając stężenie jonów fluoru w ślinie (dzięki czemu łatwiej może się on wbudowywać w tkanki zęba). Takie postępowanie jest bardzo bezpieczne – wpływa bowiem jedynie na tkanki zęba (bez ingerencji w inne narządy w organizmie dziecka).
  • Lakowanie polega na uzupełnieniu anatomicznych zagłębień (bruzd) na powierzchni żujących zębów – mlecznych i stałych, zapobiegając przy tym powstawaniu próchnicy. Rolę uzupełnienia pełni specjalny preparat. Metodę tę powinno się zastosować jak najszybciej po wyrośnięciu zęba, kiedy nie jest on jeszcze niezainfekowany bakteriami.
  • Fluoryzacja na łyżkach polega na nałożeniu dużej ilości preparatu posiadającego związki fluoru na łyżki, które później wkłada się pacjentowi w jamę ustną. Pacjent musi przytrzymać łyżki od kilku do kilkunastu minut, dlatego też zabieg ten jest zalecany dzieciom starszym (8-14 lat).

Leczenie w stomatologii dziecięcej

Najskuteczniejszą metodą leczenia próchnicy jest jej usunięcie i wypełnienie tkanek materiałem wypełnieniowym.

Do tego zabiegu zazwyczaj stosowane jest miejscowe znieczulenie. Ta metoda zabezpieczenia przed bólem w większości przypadków sprawdza się i jest w zupełności wystarczająca. Dla pacjentów, którzy odczuwają znaczy lęk przed leczeniem proponowane jest leczenie z wykorzystaniem podtlenku azotu (sedacja wziewna).

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Tomograf Hyperion X9 w Gabinecie stomatologicznym Uśmiech Zdrowia.

Tomograf Hyperion X9 w Gabinecie stomatologicznym Uśmiech Zdrowia.

Wiedza i doświadczenie naszych lekarzy stomatologów to podstawa. W leczeniu pomaga nam jednak również najwyższej jakości specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. tomograf 3D z funkcją pantomografu i cefalostatem.

Czytaj więcej

KONKURS! Wygraj voucher na zabieg czyszczenia zębów!

Wybierz się z nami oraz z portalem www.ohme.pl w podróż za jeden uśmiech. Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest voucher na zabieg czyszczenia zębów.

Czytaj więcej

Uśmiech Zdrowia w The British School Warsaw

Uśmiech Zdrowia w The British School Warsaw

Agnieszka Adamska, lekarz stomatolog z Gabinetów Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia, poprowadziła zajęcia edukacyjne dla najmłodszych w The British School Warsaw. Zapraszamy na krótką fotorelację ze spotkania.

Czytaj więcej

Drugi Gabinet Uśmiech Zdrowia – prezentacja fotograficzna

Drugi Gabinet Uśmiech Zdrowia – prezentacja fotograficzna

Zapraszamy na krótką fotograficzną prezentację naszego drugiego Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia przy Alei Wilanowskiej 105/1.

Czytaj więcej