Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

zdrowy uśmiech

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Co jednak zrobić, kiedy nasze zęby mają przebarwienia? Jakie mogą być przyczyny tych przebarwień?

Nikotyna
Pierwszy powód przebarwienia zębów, jaki zapewne wszystkim przychodzi do głowy to palenie papierosów. Przebarwienia w tym przypadku powoduje nikotyna zawierająca brązowe barwniki, które wchłaniają się w strukturę zęba.

Napoje
Mocna kawa na początek dnia… Herbata do śniadania… Czerwone wino do kolacji… Na liście napojów, które powodują przebarwienia – obok czerwonego wina, kawy i herbaty – pojawia się również cola i inne kolorowe napoje. Kolorowe, słodzone napoje, zawierają kwasy, które uszkadzają szkliwo, a tym samym ułatwiają osadzanie się barwników na zębach.

Żywność
Przebarwienia zębów powodują nie tylko napoje, ale również warzywa, takie jak buraki, marchewka, czerwona kapusta oraz inne warzywa zawierające karoteny. Warto również pamiętać o tym, że spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych, np. owoców cytrusowych, przyczynia się do erozji szkliwa.

Wiek
O ile jesteśmy w stanie ograniczyć palenie (a najlepiej w ogóle z niego zrezygnować) czy też picie kawy i czerwonego wina, o tyle z kolejną przyczyną przebarwień poradzić sobie będzie najtrudniej. Wieku bowiem nie zatrzymamy… Warto wiedzieć, że kolor zębów uzależniony jest również od naszego wieku. Wraz z upływem lat zęby stają się ciemniejsze. Jest to spowodowane ścieraniem się szkliwa i odkładaniem barwników w zębinie.

Leki
Przebarwienia zębów powoduje również spożywanie niektórych leków z grupy tetracyklin (antybiotyki). Powodują one trudne do usunięcia przebarwienia nazębne (ciemnoszare lub brązowe plamy). Zmiana koloru zębów zdarza się najczęściej w młodym wieku przy długotrwałym przyjmowaniu leków. U dorosłych osób tetracyklina działa niekorzystnie na jamę ustną, zaburzając jej naturalną florę bakteryjną.

Ścieranie szkliwa
Przebarwienia – ciemnienie brzegów – mogą powstawać również na skutek odsłonięcia zębiny. Zębina odsłania się z kolei w wyniku ścierania się szkliwa np. podczas zgrzytania zębów.

Urazy zębów
Urazy zębów mogą mieć wpływ na powstawanie na powierzchni szkliwa zębów pęknięć, w których to pęknięciach/szczelinach może odkładać się osad i przebarwienia..

 

Jak radzić sobie z przebarwieniami?
Jedną z metod radzenia sobie z niektórymi przebarwieniami zębów jest zabieg wybielania. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, należy jednak pamiętać o tym, że nie jest on stałym rozwiązaniem i aby efekt się utrzymał, należy go powtarzać. Przed zabiegiem zalecane jest skonsultowanie i omówienie z lekarzem stomatologiem efektów kuracji, jakich możemy się spodziewać.

Zęby możemy wybielać w gabinecie (wybielanie gabinetowe zębów) oraz w domu (wybielanie nakładkowe domowe). Gabinet Stomatologiczny Uśmiech Zdrowia oferuje wybielanie zębów laserem diodowym oraz wybielanie z wykorzystaniem lampy (MeTOO Delux Lamp).

 

Zadzwoń teraz