Dlaczego trzeba szczotkować język?

Dlaczego trzeba szczotkować język?

Większość z nas higienę jamy ustnej utożsamia wyłącznie z systematycznym szczotkowaniem zębów. Co więcej, większość z nas jest przekonana, że mycie zębów jest zabiegiem w zupełności wystarczającym do usunięcia z jamy ustnej wszystkich bakterii. Czy tak jest rzeczywiście?

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie… Czyszczenie nitką przestrzeni zębowych… Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej… Czy to już wszystko, co możemy zrobić dla higieny naszej jamy ustnej? Oczywiście, że nie! Do tej listy domowych zabiegów obowiązkowo należy dodać jeszcze jeden – niezwykle ważny punkt – czyszczenie języka.

Język – ze względu na swoją strukturę – jest „idealnym” wręcz miejscem do zalegania mikroorganizmów. Bakterie i grzyby osadzają się nie tylko na zębach, ale również właśnie na języku oraz na dziąsłach czy też błonie śluzowej. Systematyczne czyszczenie języka ogranicza ryzyko występowania próchnicy, chorób dziąseł i błon śluzowych. Pomoże również w walce z nieświeżym oddechem.

Kto powinien w szczególności czyścić język?
Odpowiedź jest prosta: wszyscy! Dla niektórych jednak pacjentów – ze względu na zwiększone zagrożenie doprowadzenia do stanów zapalnych w jamie ustnej – codzienne czyszczenie języka powinno być szczególnie ważne. Mowa tutaj o pacjentach, którzy cierpią na wrodzone lub nabyte schorzenia języka, pacjentach, którzy mają problem z prawidłowym wydzielaniem śliny (zmniejszone wydzielanie śliny, czyli kserostomia). To również grupa osób, która ma wypełnienia uzębienia o charakterze protetycznym. Zaliczają się do tej grupy również osoby, które cierpią na refluks jelitowo-żołądkowy, mają obniżoną odpornością czy też nałogowi palacze.

Szczoteczka a może płyn? Czym czyścić język?
Czyszczenie języka szczoteczką do mycia zębów jest oczywiście zalecane, nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Szczotkując język zamiast usuwać resztki jedzenia i bakterie „wciskamy” je w język. Niezbyt efektywnym rozwiązaniem jest również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Po pierwsze, kiedy płuczemy usta nie docieramy do tylnej części języka, po drugie – płyny do płukania usta zawierają zazwyczaj alkohol, który ma wpływ na wysychanie jamy ustnej.

Do czyszczenia języka zalecane jest używanie specjalnego przyrządu, nazywanego popularnie „skrobaczką” lub „skrobakiem” do języka.

Jeżeli nie wiesz, jak poradzić sobie z czyszczeniem języka, zapytaj o to podczas wizyty w jednym z naszych Gabinetów Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia.

Zadzwoń teraz