Recesja dziąseł to jeden z tych problemów, z którym Pacjenci zgłaszają się do stomatologa dość często. Schorzenie to powoduje nie tylko problemy natury estetycznej, ale jest także przyczyną szeregu przykrych dolegliwości. Jak je rozpoznać i jakie są jego przyczyny? Jak je leczyć i przywrócić zdrowie jamy ustnej, kiedy już wystąpi?
Recesja dziąseł – co to takiego?
Recesja dziąseł to proces ich zaniku objawiający się stopniowym obniżeniem linii dziąseł oraz odsłonięciem szyjek zębowych i ich korzeni. Skutkuje ona niestety wieloma przykrymi dla Pacjenta dolegliwościami, a nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. Recesja dziąsła może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jednak ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.
Co powoduje recesję dziąseł?
Najczęściej rozpoznawane i wymieniane przyczyny recesji dziąseł to:
- niedostateczna i/lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej – na przykład zbyt mocne mycie zębów, używanie twardej szczoteczki lub zbyt krótkie mycie zębów
- wady zgryzu takie jak stłoczenie zębów lub ich rotacja
- nawykowe zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów
- zapalenie przyzębia spowodowane nagromadzeniem kamienia nazębnego
- urazy mechaniczne dziąseł
- niewłaściwie przeprowadzone leczenie stomatologiczne
- obciążenia genetyczne takie jak fenotyp dziąsła, które powoduje, że tkanka jest zbyt cienka i delikatna
- płytki przedsionek jamy ustnej
- wady anatomiczne w budowie przyczepu wędzidełka warg, które powodują ciągnięcie dziąsła, a w konsekwencji jego cofanie się
Jak rozpoznać recesję dziąseł?
Cofające się dziąsła dają wrażenie wydłużenia się zębów. Odsłonięty korzeń zęba powoduje też nadwrażliwość zębów na różne bodźce, na przykład temperaturę. Objawia się to silnym, przeszywającym bólem zębów podczas spożywania gorących, zimnych lub kwaśnych potraw. Bolesne staje się także szczotkowanie zębów oraz zabiegi higienizacyjne. Może wystąpić także krwawienie dziąseł, ich opuchlizna i zaczerwienienie.
Recesja dziąseł może też doprowadzić do zaatakowania korzeni zębowych przez próchnicę oraz do wystąpienia różnorodnych chorób przyzębia. Nieleczona może niestety doprowadzić do zaniku dziąseł oraz do wypadania zębów.
Leczenie recesji dziąseł
Leczenie recesji dziąseł zależne jest od przyczyny ich powstawania, a także od stadium zaawansowania choroby. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem periodontologiem, który zaleci najkorzystniejszy dla danego Pacjenta zabieg pokrycia obniżonych dziąseł.
Najważniejszym krokiem w terapii cofniętych dziąseł jest wyeliminowanie przyczyny schorzenia. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz edukacja Pacjenta w tym zakresie jest więc kluczowa. Niezbędne będą również profesjonalne zabiegi higienizacyjne polegające na usunięciu kamienia nazębnego. W przypadku stłoczeń lub rotacji zębów konieczne może się okazać wprowadzenie leczenia ortodontycznego. Chirurg stomatolog może również przeprowadzić korektę przyczepu wędzidełka warg i policzków.
W leczeniu recesji dziąseł wykonuje się także plastykę przedsionka jamy ustnej.
Zabiegi regenerujące dziąsła
Współczesna stomatologia oferuje również zabiegi sterowanej regeneracji dziąseł, które pozwalają na pokrycie miejsc, w których występują zmiany, dzięki czemu można przywrócić zdrowie przyzębia. Zabieg polega na wykorzystaniu specjalnych błon, które umieszcza się w jamie ustnej w miejscu cofniętych dziąseł, a następnie zabezpieczeniu opatrunkiem periodontologicznym. Po wygojeniu dziąsła uzyskują prawidłową symetrię oraz naturalny kolor.