Coraz więcej pacjentów zgłasza się do gabinetu stomatologicznego, chcąc uzyskać idealny uśmiech — proste, śnieżnobiałe zęby. Jednym z rozwiązań, które umożliwi nam nowoczesna stomatologia, są licówki. W zależności od ich rodzaju pozwalają one na szybką poprawę estetyki uśmiechu pacjenta — wybielenie lub wydłużenie zębów, a nawet korektę niektórych wad zgryzu.
Istnieje wiele rodzajów licówek, na które z nich najlepiej jest się zdecydować? Postaramy się ułatwić podjęcie naszym pacjentom tej decyzji.
Licówka kompozytowa czy porcelanowa? Czym kierować się przy wyborze?
Licówki to rodzaj uzupełnienia protetycznego stosowanego w stomatologii estetycznej, najczęściej w celu poprawienia estetyki uśmiechu pacjenta. Najprościej mówiąc, jest to cienki płatek, który mocowany jest na powierzchni zęba. W zależności od materiału, z którego wykonywane jest uzupełnienie, dzielimy je na:
- Licówki akrylowe.
- Licówki kompozytowe.
- Licówki ceramiczne.
- Licówki porcelanowe.
Najpopularniejsze są jednak licówki kompozytowe i porcelanowe — to nad nimi zazwyczaj zastanawiają się pacjenci.
Licówki kompozytowe i porcelanowe — różnice.
Licówka kompozytowa a porcelanowa — aby móc zdecydować się na jedno z tych rozwiązań należy najpierw poznać różnice między nimi.
Licówki kompozytowe wykonane są z materiału kompozytowego, który wykorzystywany jest także do wypełniania ubytków zębowych, np. po leczeniu kanałowym. Do ich największych zalet zalicza się z pewnością cena (są tańsze od licówek porcelanowych) oraz fakt, że przed ich założeniem, powierzchnia zębów nie zawsze musi zostać oszlifowana. Sam zabieg jest więc krótszy i mniej inwazyjny.
Ten rodzaj licówek nie należy jednak do najtrwalszych rozwiązań, zazwyczaj należy je wymieniać co 3-5 lat. Pod uwagę warto także wziąć to, że są one podatne na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Licówki te sprawdzą się szczególnie w przypadku pacjentów, którym zależy na szybkiej poprawie estetyki uśmiechu.
Natomiast licówki porcelanowe wykonuje się z masy porcelanowej, czyli połączenia między inny masy akrylowej i ceramicznej. Charakteryzuje je wysoka trwałość i wytrzymałość oraz odporność na przebarwienia. Co więcej, licówki porcelanowe wykonywane są zawsze na wymiar, więc wyglądem najbardziej przypominają one prawdziwe zęby pacjenta.
Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, dzięki licówkom porcelanowym, pacjenci mogą się cieszyć pięknym uśmiechem nawet przez 10-15 lat. Nic więc dziwnego, że koszt ich wykonania jest wyższy niż koszt licówek kompozytowych.
Licówka kompozytowa a porcelanowa — na którą warto się zdecydować?
To, który rodzaj licówek sprawdzi się najlepiej u danego pacjenta, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:
- Sytuacja w jamie ustnej pacjenta (licówki można zakładać jedynie na zdrowe zęby).
- Budżet, jakim dysponuje pacjent.
- Efekt, jaki pacjent chce osiągnąć.
- Istnienie przeciwwskazań.
Licówka kompozytowa a porcelanowa — nie da się niestety jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest najlepsze. Warto jednak pamiętać, że po przeprowadzonym badaniu oraz konsultacji, lekarz stomatolog nie tylko przedstawi pacjentowi możliwe plany leczenia, ale także doradzi, który sprawdzi się w jego przypadku najlepiej.