Etapy leczenia implantologicznego

wstawianie implantu

Etapy leczenia implantologicznego

Braki w uzębieniu stanowią poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Leczenia implantologicznego nie należy odkładać na później. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nieuzupełnione braki w uzębieniu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjenta.

Pacjenci przed wszczepieniem implantu często pytają nas, jak wygląda i ile trwa cały proces leczenia. Choć każdy przypadek jest inny i plan leczenia zawsze opracowywany jest indywidualnie, w tym wpisie postaramy się przybliżyć podstawy leczenia implantologicznego.

Na czym polega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne polega na uzupełnianiu braków zębowych w jamie ustnej, z użyciem implantów. Pojedyncze braki zębowe można uzupełnić z pomocą implantów i korony, natomiast w przypadku całkowitego bezzębia, najczęściej stosuje się protezy całkowite.

Rozwiązania protetyczne oparte na implantach są bezpieczne i niezawodne. Poprawiają estetykę twarzy, a także komfort życia pacjentów, gwarantując im stabilne utrzymanie nowej korony lub protezy nawet w czasie jedzenia.

Implanty zębów krok po kroku

Leczenie implantologiczne w dużym uproszczeniu można podzielić na 2 główne etapy: leczenie chirurgiczne i protetyczne.

Leczenie implantologiczne — część chirurgiczna

Część chirurgiczna w leczeniu implantologicznym zaczyna się od wywiadu i konsultacji przeprowadzanych przez doświadczonego implantologa. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie jamy ustnej — lekarz sprawdza braki w uzębieniu, bada własne zęby pacjenta i wykonuje niezbędne badania diagnostyczne. Na podstawie uzyskanych informacji, jest już w stanie zaproponować pacjentowi plan leczenia implantologicznego.
Część chirurgiczna obejmuje także samo wszczepienie implantu lub implantów zębowych do kości. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on bezbolesny dla pacjenta.

Leczenie implantologiczne — część protetyczna

Gdy implant zębowy przyjmie się w kości, kolejnym etapem jest dobranie odpowiedniego uzupełnienia protetycznego. Na pojedynczy implant nakłada się koronę, natomiast w przypadku całkowitego bezzębia, wykorzystuje się inne rozwiązania protetyczne oparte na implantach, np. mosty protetyczne lub protezy całkowite.

Czas wykonania indywidualnej odbudowy protetycznej to około 1-2 tygodnie, od momentu pobrania wycisków.

Co po zabiegu wszczepienia implantu?

Po wszczepieniu implantu należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza. Czas rekonwalescencji jest zależny od indywidualnej sytuacji pacjenta, najczęściej jednak po około 1-2 tygodniach, pacjent może normalnie funkcjonować.

Po założeniu protezy całkowitej pacjent z pewnością będzie potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do swojego nowego uzębienia. Odpowiednio dobrana proteza czy korona, nie powinna jednak sprawiać żadnego dyskomfortu, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularności w wizytach u stomatologa, posłuży pacjentowi przez wiele lat.

Zadzwoń teraz