Domowe sposoby na wybielanie zębów — dlaczego nie warto tego robić?

wybielony uśmiech

Domowe sposoby na wybielanie zębów — dlaczego nie warto tego robić?

Nawet przy nienagannej higienie, kolor naszych zębów zmienia się wraz z wiekiem, a usuwanie przebarwień i kamienia nazębnego staje się coraz trudniejsze. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak szybko i tanio wybielić zęby.
Czy można wybielić zęby w domu? Jak wybielić zęby domowym sposobem? To tylko przykłady pytań, jakie nie raz słyszeliśmy. Naszym zdaniem warto zastanowić się jednak na tym, czy warto wybielać zęby domowymi sposobami?

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów polega na usunięciu przebarwień z powierzchni zębów i przywrócenie im ich naturalnej bieli. Metod wybielania zębów jest wiele, zarówno tych sprawdzonych, jak i tych pochodzących z wątpliwego źródła.
Niezależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć, zawsze najlepiej jest oddać się w ręce profesjonalistów. W zależności od oczekiwań pacjenta lekarz zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, a także właściwą metodę wybielania zębów.

Aby wybielić zęby, należy jednak pamiętać, że muszą one być zdrowe. Do najczęstszych przeciwwskazań, należy próchnica oraz stan zapalny dziąseł. Jeśli preparat wybielający dostanie się w głąb zęba, może wywołać silny ból i nadwrażliwości zębów.

Naturalne metody wybielania zębów — czy są bezpieczne?

Niejednokrotnie słyszeliśmy o tym, że pacjenci próbują wybielić zęby domowymi sposobami. Do najpopularniejszych metod należą naturalne „zabiegi wybielające”, z użyciem:

  • sody oczyszczonej,
  • oleju kokosowego,
  • pasty wybielającej, np. z węglem aktywnym.

W rzeczywistości jednak preparaty te nie tylko nie są w stanie uporać się z przebarwieniami zębów, a dodatkowo mogą uszkodzić ich szkliwo.

Po pierwszym użyciu soda oczyszczona może dać nam złudny efekt jaśniejszego koloru zębów. W rzeczywistości usuwa ona jedynie powierzchniowe przebarwienia, które powoduje np. picie kawy lub palenie papierosów. Co więcej, regularnie używana, soda oczyszczona będzie zaburzać równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, powodując nadwrażliwości zębów i wywołując poważne schorzenia.

Pasty wybielające, paski wybielające i inne naturalne sposoby wybielania zębów działają mechanicznie, jedynie chwilowo wpływając na kolor uzębienia. Nie można więc powiedzieć, że są to skuteczne metody na wybielanie zębów.

Domowe sposoby na wybielanie zębów wzięte z TikToka — dlaczego nie warto?

Domowe sposoby na wybielanie zębów można z łatwością znaleźć w internecie, np. na TikToku. Choć można tam napotkać wiele wiarygodnych źródeł, np. lekarzy, którzy dzielą się swoją wiedzą, zdecydowanie częściej trafiamy tam na reklamy, np. produktów pozwalających wybielić zęby bez wychodzenia z domu.

Popularne stały się także przepisy na naturalne preparaty, które mają zastąpić profesjonalne zabiegi wybielania. Niestety, filmiki te powstają bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzami, a naturalne „magiczne” pasty zawierają np. sodę oczyszczoną, która jest szkodliwa dla naszych zębów.

Dlaczego warto wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym?

Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to jedyna pewna i bezpieczna metoda na uzyskanie białych zębów. Preparaty, których używa stomatolog, pochodzą ze sprawdzonego źródła i nie wpływają negatywnie na zęby oraz na jamę ustną.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz zawsze upewnia się także, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wybielić zęby u danego pacjenta. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powikłań, np. nadwrażliwości zębów, a uzyskane efekty są długotrwałe.

Zadzwoń teraz