Wybielanie zębów – metody i porady praktyczne

Wybielanie zębów – metody i porady praktyczne

Wybielenie zębów jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem. Białe, zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. Natomiast piękny, szeroki i olśniewający uśmiech pełni funkcję naszej wizytówki. To dzięki niemu przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie.

Wszyscy wiemy, że osiągnięcie efektu białych, ładnych zębów współcześnie jest o wiele łatwiejsze i powszechniejsze niż kiedyś. Dzięki stale rozwijającej się dziedzinie stomatologii estetycznej, wybielenie zębów zmieniające ich kolor nawet o kilka tonów jest możliwe już w godzinę!

Dwie najpopularniejsze metody wybielania zębów to metoda wybielania gabinetowego oraz wybielanie nakładkowe domowe.

GABINETOWE WYBIELANIE ZĘBÓW

Gabinetowe wybielanie zębów jest przede wszystkim o wiele szybsze i skuteczniejsze od wybielania nakładkowego. Metoda ta umożliwia zarówno wybielanie zębów martwych jak i żywych. W przeciągu godziny, możemy uzyskać kolor zębów różniący się o 5-8 tonów w skali kolorystycznej Vita. Takie efekty możliwe są dzięki środkom chemicznym o wysokim stężeniu oraz wyposażeniu gabinetu stomatologicznego w odpowiedni sprzęt.

Przygotowanie zębów do zabiegu wybielania polega na całkowitym wyleczeniu, oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego (piaskowanie) oraz uzupełnienie nieszczelnych wypełnień.

Wybielanie gabinetowe polega na utlenianiu przebarwień znajdujących się w strukturze zęba. Główną substancją żelu rozjaśniającego, który rozprowadza się po zębach pacjenta jest nadtlenek wodoru, w dość wysokim stężeniu, dlatego też przed jego nałożeniem lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta preparatem ochronnym. Gdy pacjent ma już zabezpieczone dziąsła i rozjaśniający żel na zębach, rozpoczyna się etap naświetlania ich lampą (MeTOO Delux Lamp), która wspomaga proces wybielania. Po naświetleniu zęby zostają oczyszczone a wyżej opisana czynność powtórzona jeszcze raz. Cały zabieg wybielania gabinetowego zębów trwa do 2h.

Po przeprowadzonym zabiegu gabinetowego wybielania zębów zaleca się stosowanie:

  • „białej diety” (przez kilka dni po wybielaniu) aby nie dopuścić do przebarwień (kolor zębów powinien się ustabilizować po ok.14 dniach),
  • gdyby wystąpił problem nadwrażliwych zębów- stosowanie odpowiednich past, omijanie gorących czy zimnych potraw, napojów,
  • past wybielających, które dzięki swoim właściwościom pozwolą Ci dłużej cieszyć się efektem białych, pięknych zębów.

WYBIELANIE NAKŁADKOWE (DOMOWE)

Wybielanie nakładkowe (domowe) jest jedną z najbardziej popularnych metod wybielania zębów. Pacjenci cenią ją głównie ze względu na samokontrolę, rozłożenie zabiegu w czasie, co wpływa na bezpieczeństwo zębów oraz niższe koszty niż w przypadku wybielania gabinetowego. Metoda wybielania nakładkowego jest zewnętrza, w związku z czym nie sprawdzi się w przypadku wybielania zębów martwych.

Podobnie jak w przypadku wybielania gabinetowego, przed rozpoczęciem wybielania domowego należy wyleczyć wszystkie zęby, a także oczyścić je (piaskowanie) i uzupełnić nieszczelne wypełnienia.
Metoda ta polega na wykonaniu elastycznej, indywidualnej szyny na zęby, do której nakładany jest preparat wybielający. Pacjent sam zakłada i zdejmuje szyny przez dany (ustalony wcześniej z lekarzem) okres czasu. Zanim pacjent otrzyma przyrządy do wybielania zębów, zostaje dokładnie poinformowany jaki jest plan i przebieg wybielania oraz jakie skutki uboczne i niepożądane mogą wystąpić. Nakładkę można nosić zarówno w dzień jak i w nocy, najważniejsze aby całkowity czas noszenia szyny w ciągu jednej doby nie wynosił więcej niż 5 godzin. Wybielanie nakładkowe trwa zazwyczaj od 7 do 21dni, w zależności od wrażliwości uzębienia pacjenta, oraz pożądanego efektu.

Podczas procesu wybielania i tuż po zakończeniu nie powinno się jeść i pić produktów z barwnikami, a także pokarmów kwaśnych ponieważ przyczyniają się one do uszkadzania szkliwa.
Wybielania nakładkowego nie zaleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Zadzwoń teraz