Piękny wygląd zębów dodaje mnóstwa uroku i pewności siebie. Jednak nawet odpowiednia higiena jamy ustnej nie gwarantuje, że go zachowamy – nasze zęby stale narażone są na przebarwienia oraz urazy. Nie każdy z nas jest również zadowolony z ich kształtu i chciałby pozbyć się diastem lub asymetrii. Odpowiedzią na te i wiele innych potrzeb jest bonding zębów, czyli ich korekta z wykorzystaniem kompozytu – nieinwazyjna metoda przywracania uśmiechowi piękna i harmonii. Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem i kiedy można ją wykonać?
Co to jest bonding zębów i na czym polega?
Bonding zębów – inaczej licówki kompozytowe – to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów stosowana w stomatologii estetycznej. Polega na nałożeniu na zęba niewielkiej warstwy kompozytu (bondu) wykonanego z żywicy. Jest to szybki, prosty i skuteczny sposób na przywrócenie Pacjentowi harmonii i estetyki uśmiechu. Za pomocą bondingu można odbudować zęby, skorygować ich kształt i rozmiar, pozbyć się diastem oraz przebarwień. Świetnie sprawdzi się też w przypadku pęknięcia czy ukruszenia korony zęba. Zdecydowana poprawa wyglądu uzębienia widoczna jest natychmiast po zabiegu.
Odbudowa zęba metodą bondingu w gabinecie stomatologicznym
Zabieg bondingu rozpoczyna dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Czasem konieczna jest również niewielka preparacja zęba. Następnie lekarz przechodzi do wytrawienia szkliwa łagodnym kwasem w celu utworzenia mikroskopijnych wgłębień, dzięki którym twarde tkanki zęba lepiej połączą się z materiałem kompozytowym. W kolejnym etapie następuje aplikacja bondu oraz modelowanie go w taki sposób, by pasował do kształtu zęba. Ostatnia nakładana warstwa kompozytu dopasowywana jest już do kolorystyki zębów Pacjenta. Pod koniec materiał utwardzany jest przy pomocy lampy stomatologicznej, a następnie wygładzany i polerowany.
Jakie są efekty bondingu w przypadku przebarwień zęba?
Bonding zębów pozwala wyrównać koloryt zębów, dzięki czemu uśmiech odzyskuje estetykę i harmonię. Przebarwienia oraz nierówności z kolorze zostają skutecznie zamaskowane, możliwe jest również rozjaśnienie zębów. Żywica kompozytowa jest materiałem niezwykle elastycznym, dzięki czemu można ją łatwo modelować i idealnie wkomponować w tkanki twarde zęba, a także dopasować jej barwę do całego uzębienia.
Co jest lepsze bonding czy licówki porcelanowe?
Bonding zębów polecany jest osobom, które wymagają jedynie niewielkich zmian w uzębieniu i którym zależy, by całość leczenia zamknąć na jednej wizycie. Jest to również rozwiązanie atrakcyjniejsze cenowo niż licówki porcelanowe. Porcelana jest droższym materiałem, przekłada się to jednak na jej większą trwałość i jeszcze wierniejszą imitację naturalnego uzębienia. Założenie licówek porcelanowych jest również dłuższym procesem, który składa się z kilku wizyt, a także ze współpracy z laboratorium protetycznym, gdzie technicy dentystyczni tworzą je indywidualnie pod każdego Pacjenta.
Kiedy można wykonać bonding zębów?
Bonding może być wykonany tylko na zdrowych zębach. Przeciwwskazaniem jest próchnica, choroby przyzębia, a także wady uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie zgryzu. Zanim zostaniemy poddani zabiegowi, lekarz stomatolog dokładnie zbada stan naszej jamy ustnej i jeśli zajdzie taka konieczność, zaleci odpowiednie leczenie przed odbudową.