Jak dbać o implanty zębów?

implanty zębowe

Jak dbać o implanty zębów?

Leczenie implantologiczne to obecnie najbardziej rekomendowany przez lekarzy sposób odbudowy braków zębowych.

Wszystko dzięki temu, że implant zębowy to jedyne rozwiązanie stomatologiczne, które zastępuje korzeń zęba – a korzeń ma szczególne znaczenie zarówno w sferze funkcjonalnej, jak i estetycznej. Tylko implanty pozwalają na zachowanie kości szczęki, a co za tym idzie, prawidłowych rysów twarzy po stracie zęba.

Implanty zębów stosuje się u osób, u których zakończył się już wzrost kości – czyli nie wcześniej niż przed ukończeniem 20. roku życia. Nie ma górnej granicy wiekowej.

Mocowane na implantach korony protetyczne umożliwiają uzyskanie uzębienia, które niczym nie różni się od naturalnych zębów.

Zanim jednak zdecydujemy się na wszczepienie implantu, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich użytkowania. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o implanty zębowe po ich wszczepieniu?

Zabieg wstawienia implantu zębowego to prosta i zupełnie bezbolesna dla Pacjenta procedura, po której następuje etap gojenia trwający od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant zęba integruje się z kością (nazywamy to osteointegracją).

Niezwykle ważne jest zatem, by Pacjent do kilku tygodni po zabiegu przestrzegał wszystkich zaleceń lekarza implantologa, do których należy przede wszystkim delikatne obchodzenie się z raną, używanie szczoteczki z bardzo miękkim włosiem oraz stosowanie specjalnych płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej.

O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji implantów zębowych?

Po zakończonym procesie osteointegracji następuje kolejny etap leczenia: część protetyczna. Do implantu mocowany jest łącznik, a na niego korona zaprojektowana przez techników dentystycznych z dbałością o każdy szczegół – tak, by idealnie naśladowała naturalny ząb.

Posiadanie implantów zębowych nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy dbać o poprawne warunki w jamie ustnej poprzez właściwą domową higienę oraz regularne wizyty higienizacyjne.

Warto też zaopatrzyć się w specjalną nić dentystyczną do implantów – posiada ona szerszą część w postaci gąbeczki, która ułatwi nam czyszczenie przestrzeni pomiędzy dziąsłem a koroną.

Implant zębowy a dieta

Implanty stomatologiczne nie wymagają od Pacjenta przestrzegania specjalnej diety. Zastosowane rozwiązanie implantoprotetyczne, czyli pełna odbudowa utraconego zęba pozwala na równomierne rozłożenie nacisku zębów na siebie, a zastosowane wysokojakościowe materiały gwarantują trwałość na lata – w wielu przypadkach dożywotnie. Dzięki temu Pacjent może cieszyć się swobodą jedzenia nawet twardych pokarmów.

Czego powinniśmy unikać po wszczepieniu implantów zębowych?

Po zabiegu wszczepienia implantów należy unikać spożywania gorących i ostrych potraw, które mogłyby podrażnić tkanki. Pacjent powinien także uważać, by nie dotykać palcami i językiem miejsca implantacji.

Przez kilkanaście tygodni zabronione jest także korzystanie z sauny i solarium. Należy również powstrzymać się od intensywnego wysiłku i palenia papierosów.

Zadzwoń teraz