Invisalign czy zwykły aparat?

Invisalign

Invisalign czy zwykły aparat?

Piękny, harmonijny uśmiech ma coraz większe znaczenie zarówno w sferze towarzyskiej, jak i zawodowej. To sprawia, że aparat ortodontyczny staje się coraz częstszym elementem aparycji ludzi w każdym wieku. Odpowiedni plan leczenia ortodontycznego skutecznie koryguje wady zgryzu, pozwalając każdemu uzyskać wymarzony uśmiech. W dzisiejszych czasach na Pacjentów czeka bardzo szeroki wachlarz aparatów ortodontycznych – od tradycyjnych po te w formie nakładek. Dziś opowiemy o tych dwóch rodzajach leczenia ortodontycznego, wskazując na najbardziej istotne różnice.

Czym różnią się nakładki Invisalign od zwykłego aparatu?

Tradycyjny aparat mocuje się na zębach Pacjenta na cały czas leczenia ortodontycznego. Może być w pełni lub częściowo z metalu, od strony językowej lub na widocznej części zębów. Składa się z zamków przytwierdzonych do zębów oraz z łuków. Poszczególne elementy aparatu wywołują określony przez lekarza ortodontę nacisk na zęby, co powoduje ich przesuwanie. Na podobnej zasadzie działa aparat Invisalign, jednak jego budowa jest zupełnie inna. Pacjent otrzymuje spersonalizowany zestaw nakładek – na każdym etapie leczenia nosi inną. Nakładka Invisalign jest przezroczysta, co czyni ją praktycznie niezauważalną dla otoczenia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu Invisalign?

Tradycyjny aparat mocowany jest na zębach na stałe i zostaje zdjęty dopiero po zakończeniu leczenia. Zasadniczo różni go to od nakładki Invisalign, którą można zdjąć w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że nosząc nakładkę zbyt krótko w ciągu dnia, nie uzyskamy pożądanych efektów leczenia. Zalecane jest noszenie jej przynajmniej 20-22 godz. na dobę.

Leczenie Invisalign a wizyty kontrolne

Przy noszeniu nakładek wizyty kontrolne są rzadsze niż przy noszeniu tradycyjnego aparatu. Czas leczenia zwykle jest też krótszy – zwłaszcza w przypadku małych wad zgryzu.

Jakie czynniki decydują o rozpoczęciu leczenia nakładkami?

Aparat Invisalign przeznaczony jest dla małych i średnich wad zgryzu. Tradycyjne aparaty sprawdzą się natomiast w przypadku niemalże każdej wady – również wielu poważniejszych. Obie metody leczenia warto również porównać pod kątem ekonomicznym. Należy tu wspomnieć, iż mimo że koszt leczenia nakładkami Invisalign może z początku wydawać się większy niż tradycyjnego aparatu, to bardzo często jest do niego zbliżony. W planie leczenia Invisalign mamy z góry ustaloną cenę oraz czas noszenia aparatu. W przypadku aparatu stałego ostateczny koszt jest nam znany dopiero po jego zdjęciu.

Invisalign czy zwykły aparat – na co się zdecydować?

Jeśli względy estetyczne ani wysoki komfort leczenia nie są dla nas priorytetem, warto rozważyć stały aparat. Wielu osobom dodaje on uroku i jest traktowany jak swoista biżuteria nazębna. Podczas decyzji warto mieć jednak na uwadze, iż noszenie tradycyjnych aparatów nie będzie wskazane dla każdego – osoby ze skłonnością do próchnicy będą miały dużo większą szansę zachować zdrowe zęby podczas noszenia nakładek.

Zadzwoń teraz