Aparat ortodontyczny Hyrax

Aparat ortodontyczny Hyrax

Aparat ortodontyczny Hyrax

Leczenie ortodontyczne najczęściej oznacza założenie aparatu stałego u pacjentów. Niekiedy jednak potrzebne są także dodatki na przykład w postaci aparatu podniebnego, takiego jak Hyrax. Zwykle aparat ortodontyczny Hyrax stosuje się u dzieci, ale można go również montować u osób dorosłych. Założeniu aparatu pozwala znacznie rozbudować podstawę kostną szczęki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie miejsca na zęby górne i rozszerzenie dna nosa.

Aparat Hyrax i jego budowa

Aparat Hyrax jest aparatem stałym, który mocowany jest między górnymi zębami. Jego stosowanie ma na celu poszerzenie zwężonej szczęki. Schorzenie te najczęściej charakteryzuje się wysokim, wysklepionym podniebieniem, któremu towarzyszy wada zgryzu. Zadaniem aparatu Hyrax jest rozsunięcie szwu podniebnego. Ortodonci zalecają przeprowadzenie leczenia tego typu narzędziem jeszcze przed ukończeniem 12 roku życia, ponieważ szew wtedy jest najbardziej elastyczny.

Aparat typu Hyrax składa się z kilku elementów. Jego ramiona zbudowane są ze stalowych drutów o masywnej budowie, które łączy ze sobą śruba. Ortodonta może zlecić wykonanie aparatu ze specjalnymi haczykami przeznaczonymi do noszenia maski twarzowej. Ponadto istnieją również warianty wyposażone w zaporę dla języka.

Aparat podniebienny Hyrax cementuje się bezpośrednio na zębach. Dokładną lokalizację wybiera ortodonta, który kieruje się zasadą, że im bardziej z tyłu podniebienia ulokuje się śrubę aparatu, to tym mocniej rozsuwana będzie szczęka. Intensywne rozsuwanie górnego łuku zębowego może powodować u pacjentów lekki dyskomfort i może wystąpić niewielki ból oraz trudności z żuciem pokarmów.

Skomplikowana budowa aparatu ortodontycznego i zamocowanie go na stałe może utrudniać prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Dlatego należy się dodatkowo zaopatrzyć w specjalistyczne szczoteczki dentystyczne i płyn do płukania jamy ustnej. Korekta wady zgryzu a aparat ortodontyczny Hyrax Założenie aparatu typu Hyrax w jamie ustnej pacjenta i tym samym poszerzenie szczęki, często umożliwia korektę innych wad zgryzu. Wśród nich wymienia się:

  • stłoczenie zębów,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz krzyżowy.

Poszerzenia podniebienia przekłada się w istotnym stopniu na zwiększenie objętości dróg oddechowych i miejsca dla języka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pojawienia się wad wymowy.

Aparat ortodontyczny Hyrax — ile trwa noszenie aparatu?

Z reguły ortodonci zalecają nosić aparat podniebienny od trzech do sześciu miesięcy, aczkolwiek jest to kwestia mocno indywidualna. Podczas obecności aparatu w szczęce pacjenci mogą uskarżać się na lekki dyskomfort odczuwany podczas pierwszych dni leczenia. U niektórych może również pojawić się niewielki ból pod oczodołami i u nasady nosa, jednak nie będzie on większy niż ból mięśni po forsownym wysiłku. W razie konieczności można przyjmować środki przeciwbólowe bez recepty, które zniwelują dolegliwości.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny Hyrax?

Cena aparatu Hyrax zależy przede wszystkim od gabinetu stomatologicznego. W przypadku modeli mniej zaawansowanych cena będzie niższa. Można jednak określić pewne widełki, które wynoszą 1000 – 2000 złotych.

Zadzwoń teraz