Aparat ortodontyczny – zalety i wady

Aparat ortodontyczny – zalety i wady

Aparat ortodontyczny to narzędzie, które odpowiada nie tylko za ostateczny efekt estetyczny czyli piękny uśmiech, ale ma też ogromny wpływ na ogólne zdrowie jamy ustnej – zębów, tkanek przyzębia czy stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne może być też traktowane jako przygotowanie do prac protetycznych i implantologicznych. Kto może wybrać się na konsultację i podjąć się leczenia? Każdy.

Obecnie ortodonci mają wiele możliwości i stosują dopasowane do Pacjenta rozwiązania. Nic nie stoi na przeszkodzie podejmowania działań ortodontycznych zarówno przez dzieci i młodzież, osoby dorosłe jak i osoby starsze. Dla młodszych pacjentów, często proponowany jest aparat ruchomy. Składa się on z akrylowej nakładki i drutów. Pacjent może go sam nakładać i zdejmować, jednak co do czasu jego noszenia, należy stosować się do wskazówek lekarza.

W przypadku osób dorosłych, najczęściej jest to aparat stały, wykonany z trzech elementów – zamków, łuku i ligatur. Ze względu na szeroką gamę materiałów, Pacjent może samodzielnie wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie aparat. Dbając o estetykę uśmiechu, może zdecydować się na aparat z kompozytowymi, porcelanowymi lub szafirowymi zamkami. Ich kolor jest zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są bezbarwne. Aparat nie rzuca się wtedy w oczy, a i właściciel czuje się komfortowo.

Istnieje również możliwość założenia aparatu lingwalnego, który ukryty jest za zębami. W niektórych przypadkach dopuszcza sie również leczenie nakładkami alignerowymi. Są one przezroczyste, wyjmowane i higieniczne. U osób starszych leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj przygotowaniem uzębienia do prac protetycznych lub implantologicznych

Głównymi korzyściami wynikającymi z noszenia aparatu ortodontycznego są przede wszystkim: poprawa estetyki twarzy, piękny uśmiech i stworzenie odpowiednich warunków do utrzymania zdrowych zębów, tkanek przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Należy pamiętać również o szeregu innych możliwości jakie daje nam ortodoncja, tj. odzyskanie ciągłości łuków zębowych po utracie zębów, eliminowanie stłoczeń zębów czy zamykanie szpar.

Aparaty ortodontyczne dają nam wiele dobrego, jednak wiele też od nas wymagają. Higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego wymaga większej dokładności i delikatności. Mamy oczywiście dostęp do odpowiednich pomocy, np. wyciorków, nitek ortodontycznych, szczoteczek ortodontycznych i płukanek, ale w przypadku nieprawidłowej higieny, nawet one są bezradne.

Dodatkowo może być to również przyczyną wielu awarii takich jak: otarcia, wystające druty czy odklejające się zamki. Są to stosunkowo małe problemy, które można rozwiązać samemu i przy kolejnej wizycie koniecznie powiadomić o tym swojego lekarza prowadzącego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Zadzwoń teraz