Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

narzędzia stomatologiczne

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego często dla pacjentów zostaje swoistą tajemnicą, mimo tego, że informacje o narzędziach, fotelach, lampach i innych aparaturach są ogólnodostępne. Często wywołują one u Pacjentów ciarki i nie kojarzą się z niczym miłym, dlatego mało kto próbuje się dowiedzieć czemu te wszystkie przedmioty właściwie służą. Niewiedza nie pomaga w walce ze stresem, stąd dzisiejszy wpis.
W każdym gabinecie stomatologicznym można znaleźć kilka stałych elementów, są nimi np. fotel, podajnik z narzędzami , lampa zabiegowa, podręczna szafeczka, miejsce przeznaczone do spluwania i przepłukiwania jamy ustnej. Funkcjonowanie tych elementów jest na tyle oczywiste, że nie trzeba poświęcać im więcej miejsca. Bardziej interesujące wydają się chyba przedmioty które ostatecznie umożliwiają podejmowanie leczenia i wykonywanie zabiegów. Narzędzia te możemy podzielić na: diagnostyczne, do opracowywania twardych tkanek zęba, do odtwarzania brakujących ścian zęba, do osuszania pola operacyjnego i izolowania zębów od śliny, do rozrabiania materiałów wypełniających i do wypełnień.
Najczęściej używanymi narzędziami stomatologicznymi są:

  • lusterko służy do oglądania jamy ustnej Pacjenta, może być również używane do odciągania tkanek miękkich,
  • zgłębnik stomatologiczny, który służy do badania powierzchni zęba powierzchni wypełnienia oraz badania twardości zębiny, służy do pomiaru głębokości kieszonek,
  • szczypczyki dentystyczne (pęsety), którymi lekarz przenosi tampony, waciki i ligninę.

0001726129TT-1920x1280

Kolejnym niezwykle ważnym i bardzo często używanym narzędziem jest nakładacz, który jak sama nazwa wskazuje służy do nakładania materiału wypełniającego lub też do zdejmowania jego nadmiaru.
Podczas trwania zabiegu bardzo pomocne są: ssak, dmuchawka wodno-powietrzna i ślinociąg, które mają wpływ na odpowiednie nawodnienie pola operacyjnego, izolację śliny od zębów oraz ogólny porządek podczas trwania zabiegu.
Właśnie omówiliśmy kilka podstawowych narzędzi, które sklasyfikowane są jako narzędzia diagnostyczne i te, których stomatolog używa najczęściej. W związku z czym na pewno niejednokrotnie mieliście z nimi styczność. Na tym skończymy dzisiejszą lekcję. O wiertłach, wibrujących narzędziach i innowacyjnych aparaturach, opowiemy następnym razem.

Zadzwoń teraz