Wyposażenie gabinetu stomatologicznego często dla pacjentów zostaje swoistą tajemnicą, mimo tego, że informacje o narzędziach, fotelach, lampach i innych aparaturach są ogólnodostępne. Często wywołują one u Pacjentów ciarki i nie kojarzą się z niczym miłym, dlatego mało kto próbuje się dowiedzieć czemu te wszystkie przedmioty właściwie służą. Niewiedza nie pomaga w walce ze stresem, stąd dzisiejszy wpis.
W każdym gabinecie stomatologicznym można znaleźć kilka stałych elementów, są nimi np. fotel, podajnik z narzędzami , lampa zabiegowa, podręczna szafeczka, miejsce przeznaczone do spluwania i przepłukiwania jamy ustnej. Funkcjonowanie tych elementów jest na tyle oczywiste, że nie trzeba poświęcać im więcej miejsca. Bardziej interesujące wydają się chyba przedmioty które ostatecznie umożliwiają podejmowanie leczenia i wykonywanie zabiegów. Narzędzia te możemy podzielić na: diagnostyczne, do opracowywania twardych tkanek zęba, do odtwarzania brakujących ścian zęba, do osuszania pola operacyjnego i izolowania zębów od śliny, do rozrabiania materiałów wypełniających i do wypełnień.
Najczęściej używanymi narzędziami stomatologicznymi są:
lusterko służy do oglądania jamy ustnej Pacjenta, może być również używane do odciągania tkanek miękkich, zgłębnik stomatologiczny, który służy do badania powierzchni zęba powierzchni wypełnienia oraz badania twardości zębiny, służy do pomiaru głębokości kieszonek, szczypczyki dentystyczne (pęsety), którymi lekarz przenosi tampony, waciki i ligninę.
Kolejnym niezwykle ważnym i bardzo często używanym narzędziem jest nakładacz, który jak sama nazwa wskazuje służy do nakładania materiału wypełniającego lub też do zdejmowania jego nadmiaru.
Podczas trwania zabiegu bardzo pomocne są: ssak, dmuchawka wodno-powietrzna i ślinociąg, które mają wpływ na odpowiednie nawodnienie pola operacyjnego, izolację śliny od zębów oraz ogólny porządek podczas trwania zabiegu.
Właśnie omówiliśmy kilka podstawowych narzędzi, które sklasyfikowane są jako narzędzia diagnostyczne i te, których stomatolog używa najczęściej. W związku z czym na pewno niejednokrotnie mieliście z nimi styczność. Na tym skończymy dzisiejszą lekcję. O wiertłach, wibrujących narzędziach i innowacyjnych aparaturach, opowiemy następnym razem.