Wizyta u ortodonty z dzieckiem — kiedy powinniśmy się wybrać?

Wizyta u ortodonty z dzieckiem — kiedy powinniśmy się wybrać?

Wczesne wady zgryzu u dziecka najczęściej wykrywa stomatolog podczas wizyty kontrolnej. To właśnie on zazwyczaj zaleca rodzicom umówienie pierwszej wizyty u ortodonty. Mimo że obecnie leczenie ortodontyczne zaleca się pacjentom w niemalże każdym wieku, leczenie wad zgryzu u dzieci i nastolatków przynosi zwykle bardziej spektakularne rezultaty niż leczenie u osób dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ w okresie wzrostu rozwój kości oraz stawów nie jest jeszcze zakończony, dzięki czemu nie są one bardziej elastyczne i podatniejsze na korekty.

Powody wizyty w gabinecie ortodontycznym

Powodów wizyt w gabinecie ortodontycznym z dzieckiem może być co najmniej kilka. Wśród najpopularniejszych wymienia się oczywiście wady zgryzu, które nieleczone mogą mieć między innymi wpływ na wady wymowy. Ponadto do gabinetu ortodontycznego często trafiają dzieci borykające się z przedwczesną utratą zębów mlecznych i zgrzytaniem zębów.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych

O przedwczesnej utracie zębów mlecznych mówi się w przypadku, gdy następuje ona przed okresem wymiany fizjologicznej. Najczęstszą przyczyną występowania tego typu problemu jest próchnica, która wywoływana jest zbieraniem się kamienia nazębnego. Część rodziców błędnie sądzi, że wczesne wypadanie mleczaków nie ma wpływu na zdrowie ich pociech. Warto pamiętać wiedzieć, że w takim przypadku nie dochodzi od razu do wyrzynania się zębów stałych, co może doprowadzać do powstawania wad zgryzu. Jeśli dojdzie do przedwczesnej utraty zębów mlecznych u dziecka, należy udać się na konsultację do ortodonty.

Wady zgryzu u dzieci

Wady zgryzu u dzieci mogą być różne. Mogą one pojawiać się już w pierwszych latach życia dziecka. Nie można oczywiście bagatelizować takich sytuacji. Niestety, do ortodonty najczęściej trafiają pociechy, u których zaczyna coraz bardziej zarysowywać się wada lub utrudnia ona codzienne funkcjonowania. Istnieje wiele metod leczenia, ale najczęściej wykorzystywany jest aparat ortodontyczny.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami u dziecka jest podstawą do tego, aby wybrać się z nim do ortodonty. Dzięki odpowiednim Szymon zakładanym na zęby przed snem będą one chronione przed ścieraniem się. Warto także pomyśleć o wyprostowaniu łuku u dziecka, aby zgryz był równy. Zapobiegnie to podobnym problemom w przyszłości i dodatkowo sprawi, że dziecko będzie czuło większą pewność siebie.

Pierwsza wizyta u ortodonty — czego należy się spodziewać

Pierwsza wizyta u ortodonty może stresować dzieci, dlatego warto im mówić, czego mogą się spodziewać. Na pewno lekarz będzie chciał obejrzeć stan jamy ustnej i ocenić zgryz. W tym celu może poprosić o zaciśnięcie zębów i otworzenie ust. Pierwsza wizyta u ortodonty jest jednak bezbolesna i trwa krótko, aby nie stresować nadmiernie małego pacjenta. Po ocenieniu stanu jamy ustnej lekarz stomatolog proponuje plan leczenia ortodontycznego. W bardziej skomplikowanych przypadkach zaleca się kolejną wizytę, która będzie miała charakter wizyty diagnostycznej, po której zostanie określony indywidualny plan leczenia.

Kiedy można rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci?

Jeśli nie ma potrzeby, bo nie ma żadnych nieprawidłowości zębowych u dziecka, to zaleca się przyjść na wizytę u ortodonty w wieku około siódmego roku życia. Warto to zrobić wcześniej, jeśli zauważy się jakieś niepokojące objawy u swojej pociechy, np. w postaci oddychania przez usta, pojawia się nieprawidłowy zgryz, zbyt wysunięty lub cofnięty podbródek, przedwczesna utrata zębów mlecznych czy też asymetria twarzy. Zdarza się, że wadę zgryzu uda się wykryć bardzo wcześnie. W takim przypadku stosuje się leczenie ortodontyczne wczesne od trzeciego roku życia.
Celem wdrożonego leczenia ortodontycznego jest zapobieganie pogłębianiu się wad zgryzu, co pozwala jednocześnie uniknąć długotrwałego i skomplikowanego leczenia w przyszłości. Mali pacjenci mogą również liczyć na uzyskanie lepszych i trwalszych efektów niż dorośli. Leczenie w okresie maksymalnego wzrostu dotyczy pacjentów w przedziale wiekowym 11-13 lat. Okres dojrzewania jest najlepszym okresem do tego, aby skorygować zgryz za pomocą aparatu ortodontycznego.

Zadzwoń teraz