Zabiegi dla najmłodszych

melon

Zabiegi dla najmłodszych

Pedodoncja to dział stomatologii poświęcony najmłodszym pacjentom. Obejmuje on zarówno profilaktykę jak i leczenie. Większy nacisk kładzie się na zapobieganie konieczności leczenia, czyli zabiegi profilaktyczne. Choć nie oznacza to, że zębów mlecznych się nie leczy, wręcz przeciwnie.

Najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne jakie wykonujemy w naszym gabinecie to lakierowanie, lakowanie i fluoryzacja na łyżkach. Lakierowanie to pokrycie zębów dziecka preparatem powodującym długotrwałe uwalnianie fluoru w tkankę zęba. Utrzymuje się on na powierzchni zęba od kilku do kilkunastu godzin. Z kolei lakowanie to uzupełnienie naturalnych bruzd na powierzchni zębów, zarówno mlecznych jak i stałych. Wypełnienie tych anatomicznych zagłębień zapobiega powstawaniu próchnicy. Ostatnim z omawianych zabiegów profilaktycznych jest fluoryzacja na łyżkach. Zabieg ten zalecany jest dzieciom starszym (8-14 lat). Przyczyną jest specyfika tego typu fluoryzacji, która polega na przytrzymaniu wypełnionych związkami fluoru łyżeczek od kilku do kilkunastu minut w jamie ustnej.

W sytuacjach gdy na profilaktykę jest już za późno, a zęby malucha są zagrożone próchnicą leczymy je. Najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą jest usunięcie próchnicy, a następnie wypełnienie tkanek materiałem wypełnieniowym.

Tolerancja na ból i stres u dzieci jest praktycznie znikoma, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań proponujemy miejscowe znieczulenia. Dla dzieci, które odczuwają lęk czeka sedacja wziewna podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym), która wprowadzi ich w bajkowy świat, zostawiając tym samym strach i stres za drzwiami gabinetu.

Zadzwoń teraz