Na czym polega wybielanie zębów? Jakie przynosi efekty? Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne? Zapraszamy do lektury rozmowy z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia.
Jakie mamy dostępne metody wybielania zębów?
Wybielanie zębów żywych zależy od wybranej metody wybielania. Dostępne są dwie metody wybielania: zakładkowa lub lampą, czy laserem zwane inaczej metodami domową lub gabinetową. W metodzie zakładkowej tzn. metodzie wybielania domowego, pacjent otrzymuje z gabinetu indywidualne nakładki (wykonane na podstawie pobranych u pacjenta wycisków) i sam aplikuje preparat wybielający. Metoda ta trwa najczęściej do 2 tygodni.
Metoda wybielania lampą lub laserem polega w pierwszej kolejności na nałożeniu przez lekarza preparatu zabezpieczającego dziąsła tzw. płynnego koferdamu oraz zabezpieczeniu tkanek miękkich jamy ustnej. Następnie na powierzchnie licowe zębów aplikowany jest preparat wybielający. Na końcu lekarz naświetla zęby laserem lub lampą. W przypadku tej metody wybielanie zębów następuje w trakcie jednej wizyty.
A co z wybielaniem zębów, które są leczone endodontycznie?
Procedura wybielania zębów leczonych endodontycznie, przy założeniu, że nie wymagają ponownego leczenia, trwa około tygodnia. Na pierwszej wizycie lekarz nawierca otwór w punkcie trepanacyjnym i dostaje się do wypełnionych kanałów lub kanału danego zęba. Po usunięciu niewielkiej ilości materiału wypełniającego kanały lekarz zaaplikuje środek wybielający. Po 3- 5 dniach można ocenić efekt i jeżeli nie jest on satysfakcjonujący, należy powtórzyć zabieg. Po wybieleniu do komory wybielanego zęba zakładany jest leczniczy opatrunek na okres 2 tygodni. Ma to na celu zapobiegnięcie powikłaniom wybielania. Dopiero po tym okresie możliwe jest ponowne założenie wypełnienia.
O czym należy pamiętać przed zabiegiem wybielania?
Należy pamiętać aby przed wybielaniem zęby poddać zabiegom higienizacji tzn. scalingowi i piaskowaniu oraz usunąć i zabezpieczyć stare i nieszczelne wypełnienia. Zazwyczaj lekarz wykonuje wtedy wypełnienia tymczasowe, ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu. Ostatecznie zęby są wypełniane po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się jaśniejszego koloru zębów. Zęby po wybielaniu mogą stać się bardziej wrażliwe, a dodatkowo przez co najmniej miesiąc zalecane jest stosowanie białej diety. Należy to również wziąć pod uwagę przy planowaniu wizyty wybielania, żeby nie odmawiać sobie np. lodów czy czerwonego barszczu na własnym weselu.
Zamiast eksperymentować, bezpieczniej i skuteczniej jest postawić na profesjonalne rozwiązania. Jakie sposoby domowego wybielania nie należą do bezpiecznych i efektywnych i należy kategorycznie odradzić ich stosowania?
Przeglądając fora internetowe i blogi natknęłam się na wiele domowych sposobów wybielania. Najczęstszym sposobem, z którym spotkałam się w Internecie jest mieszanie kwasu z owoców z sodą oczyszczoną. Autorzy postów proponują rozgniatanie truskawek lub wyciskanie cytryn i mieszanie ich z sodą oczyszczoną. Czasami do w/w mikstur dodawana jest także woda utleniona. Należy pamiętać o tym, że kontakt kwasów zawartych w owocach prowadzi do erozji szkliwa. Uwolnione z substancji kwasowych jony wodorowe (protony) wchodzą w reakcję z jonami węglanowymi oraz fosforanowymi apatytów i rozpuszczają szkliwo. Erozja to zjawisko nieodwracalne i bardzo szkodliwe dla zębów.
Soda oczyszczona jest składnikiem wielu past do zębów…
Soda oczyszczona jest składnikiem wielu past do zębów, jednak w bardzo niewielkiej ilości. Należy pamiętać, że nie ma ona właściwości wybielających, a jedynie mechaniczne. Usuwa przebarwienia poprzez ścieranie. Jej używanie jako pasty może doprowadzić do ubytków abrazyjnych szkliwa. Są to ubytki wynikające z używania past i szczoteczek o zbyt dużej ścieralności.
Profesjonalne produkty do wybielania, dostępne na rynku oparte są na nadtlenku karbamidu. Rzeczywistym związkiem odpowiedzialnym za wybielanie jest jednak nadtlenek wodoru. Jest on, wraz z mocznikiem, produktem reakcji rozkładu nadtlenku karbamidu. Jednak w produktach stosowanych do profesjonalnego wybielania zębów nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona jest zawarta w około 3 do 6%. Woda utleniona dostępna w aptekach to 30 % związek nadtlenku wodoru. Ponadto, zagęszczacze zawarte w środkach do wybielania zębów takie jak karbopol powodują stopniowe i powolne uwalnianie nadtlenku wodoru zawartego w środkach wybielających.
Być może domowymi sposobami uda nam się więc nam wybielić lub wyczyścić zęby z osadów, ale możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ich struktury…
Tak, tylko profesjonalne produkty do wybielania uwalniane są stopniowo i mogą działać dłużej. Dodatkowo zawarte w nich fluorki zabezpieczają przed nadwrażliwością zębów. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania pacjent powinien zostać dokładnie zbadany w celu postawienia diagnozy wyjaśniającej przyczynę i stopień przebarwień. Dlatego tylko stomatolog jest osobą kompetentną, aby wybrać odpowiednią metodę wybielania bądź też z powodu przeciwwskazań zaniechać wybielania. Dodatkowo, stomatolog nadzoruje wybielanie, sprawdza, czy nie doszło do uszkodzenia błony śluzowej oraz czy nie występuje nadwrażliwość. Tylko profesjonalnym wybielaniem uzyskamy jaśniejszy kolor zębów bez ryzyka, że dojdzie do ich uszkodzenia lub uszkodzenia przyzębia.