Scaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego.

scaling

Scaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego.

Scaling, piaskowanie, fluoryzacja…. Czy wiesz, na czym polegają te profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które są podstawą efektywnego leczenia zachowawczego, periodontologicznego, ortodontycznego oraz protetycznego? W pierwszym materiale wyjaśniamy, na czym polega scaling.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa efektywnego leczenia zachowawczego, periodontologicznego, ortodontycznego oraz protetycznego. Skuteczność leczenia jest jednak uzależniona zarówno od systematycznych zabiegów profilaktycznych przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym, jak i od systematycznych zabiegów wykonywanych w domu. Jednym z profilaktycznych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym jest scaling.

Scaling (usuwanie kamienia nazębnego) to zabieg profilaktyczny i leczniczy. Polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Kamieniem nazębnym potocznie określa się twarde złogi nazębne, które powstają na nieumiejętnie oczyszczanych powierzchniach zębów. Resztki pokarmów, bakterie, ślina… To wszystko tworzy płytkę nazębną, która po pewnym czasie – w wyniku mineralizacji – przekształca się właśnie w kamień nazębny.

Kamień nazębny ma wpływ nie tylko na nieestetyczny wygląd naszych zębów, ale przede wszystkim na fakt, że uszkadza nasze dziąsła. Przez kamień nazębny obniżają i odsłaniają się szyjki zębowe, krwawią dziąsła. Poważnym problemem jest również fakt, że kamień nazębny jest jedną z przyczyn zaniku kości, czego efektem może być paradontoza.

Zabieg scalingu zaleca się przeprowadzać raz na pół roku. Raz na trzy miesiące ze scalingu powinny korzystać osoby palące i pojące dużo kawy i herbaty. m

Zabieg nie jest bolesny, niewielki dyskomfort mogą odczuwać jednak osoby szczególnie wrażliwe. W Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia zabieg scalingu jest przeprowadzany za pomocą ultradźwięków.

 

Zadzwoń teraz