Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Zdrowy Uśmiech

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Tak, to prawda. Nić dentystyczna pomaga pozbyć się pozostałości po spożywanych posiłkach. Nie jest to jednak jej główne zadanie. Głównym celem stosowania nici dentystycznej jest usuwanie z jamy ustnej osadu nazębnego powstającego między posiłkami. To właśnie ten osad powoduje powstanie ubytków, stanów zapalnych dziąseł, paradontozy, a w efekcie utraty zębów.

Przestrzenie międzyzębowe powinniśmy więc czyścić nicią dentystyczną codziennie a nie tylko od czasu do czasu. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bowiem jedynym skutecznym sposobem na usunięcie osadu spomiędzy zębów.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

1. Nić dentystyczna powinna być wystarczająco długa. Długość nici, którą będziemy czyścić przestrzenie międzyzębowe, powinna mieć około 50 cm. To wcale nie jest dużo.

2. Nawiń luźno nić na środkowy lub wskazujący palec (w zależności od preferencji) i mniejszą długość na środkowy lub wskazujący palec drugiej dłoni. (Przy nawijaniu nici na palce środkowe palcami wskazującymi możemy manipulować ruchami nicią.)

3. Wyczyść obie strony zębów. Nie można zapominać o czyszczeniu tylnych części zębów.

4. Po skończeniu używania nitki dentystycznej, należy przejść do szczotkowania zębów. Po szczotkowaniu przepłuczmy jamę ustną wodą lub specjalnym płynem do płukania ust. Starajmy się używać nitki dentystycznej przed każdym myciem zębów. Jeżeli jednak nie mamy czasu na nitkowanie zębów rano, musimy pamiętać o tym, żeby zawsze użyć nitki wieczorem przed ostatnim myciem zębów.

Zadzwoń teraz