Jak unikać próchnicy?

Zdrowy Uśmiech

Jak unikać próchnicy?

Według danych z Badania Global Burden of Disease z 2015 r., opublikowanych przez czasopismo Lancet, 2,3 mld ludzi na świecie cierpi na próchnicę zębów stałych. W Polsce – według statystyk – każdy dorosły Polak w mniejszym lub większym stopniu również ma z tym problem. Jak więc sobie radzić z próchnicą? Czy można jej zapobiec?

Prezentujemy kilka prostych zasad, których przestrzeganie może ograniczyć występowanie próchnicy.

1. Regularne mycie zębów uzupełnione stosowaniem nici dentystycznych oraz płynów do płukania

Regularne szczotkowanie jest podstawą w zapobieganiu próchnicy. Szczotkujmy więc zęby co najmniej 2 razy dziennie, po każdym posiłku przez 2-3 minuty, używając pasty, która zapobiega próchnicy. Ważny jest również wybór właściwej szczoteczki. Polecamy szczoteczkę elektryczna Oral-B® Genius, która łączy w sobie najnowszą technologię wykrywania ruchu przez szczotkę oraz rozpoznawanie obrazu za pomocą kamery smartfona. Więcej o tej szczoteczce przeczytasz na naszej stronie: TU Stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust to kolejne rozwiązanie, które zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.

2. Odpowiednia dieta

Warto wiedzieć, że istnieją także produkty kariostatyczne, czyli takie, które nie wywołują próchnicy. Zalicza się do nich między innymi świeże warzywa, mięso, ryby, jaja, zieloną herbatę a nawet gorzką czekoladę (spożywaną w umiarkowanych ilościach).

3. Regularnie odwiedzaj stomatologa

Nie czekaj aż zaboli Cię ząb. Umawiaj się na wizyty kontrolne. Tylko wtedy jesteś w stanie zminimalizować ryzyko próchnicy, ponieważ podczas takich wizyt stomatolog może wychwycić wszelkie zmiany w uzębieniu.

Zadzwoń teraz