Halitoza – nieświeży oddech

pastylki na nieświeży oddech

Halitoza – nieświeży oddech

Nieświeży oddech czyli halitoza jest bardzo popularnym schorzeniem, które może występować u wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Dolegliwość ta jest raczej wstydliwa i znaczenie utrudnia stosunki międzyludzkie.

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele, jednak najczęstszą jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieregularne szczotkowanie, pomijanie trudnodo stępnych miejsc, które powinno się nitkować, albo wypłukać. Następnie ubytki, próchnica, czasami nieprawidłowe wypełnienia czy źle nałożone protezy oraz choroby dziąseł. Ważne jest kontrolowanie zdrowia jamy ustnej odbywając regularne wizyty u stomatologa, który może wykonać różne zabiegi profilaktyczne wpływające na Twój oddech i lepsze samopoczucie.

Woń naszego oddechu w dużej mierze zależy od tego co spożywamy.

Wiemy jak specyficzny zapach mają pewne warzywa (cebula, czosnek, szczypiorek), nic dziwnego, że nasz oddech po spożyciu takich produktów również staje się specyficzny. Tak samo może być po wypiciu kawy, alkoholu, jedzeniu słodyczy i paleniu papierosów.

Bardzo istotną i naturalną ochroną przed bakteriami, fermentacją i przykrym oddechem jest ślina. Wymywa ona resztki pokarmów oraz utrzymuje w jamie ustnej stan wilgotności. Holitoza może być następstwem schorzeń ślinianek, albo przyjmowania niektórych leków wpływających na zmniejszenie wytwarzania śliny.
Może się też okazać, że nasza dolegliwość ma poważniejsze przyczyny jakimi może być cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek.

largeGdy problem nieświeżego oddechu dotyczy kogoś innego szybko jesteśmy w stanie to ocenić. Ciężej jest nam stwierdzić taką dolegliwość u samych siebie. Jak to zrobić? Jedną z częstych objawów tej dolegliwości jest specyficzny posmak w ustach. Może być lekko metaliczny, kwaśny, albo po prostu nieprzyjemny.

Jak walczyć z halitozą i utrzymać świeży oddech? Przede wszystkim systematyczne mycie zębów, ich nitkowanie i płukanie. Przy czym najlepiej stosować pasty i płyny antybakteryjne lub z zawartością cynku. Należy pamiętać o zachowaniu świeżości szczoteczki i wymieniać ją co 3 miesiące. Czyść również język np. drapaczką (dostępne w aptekach). Dodatkowo możesz ograniczyć spożywanie słodyczy, kawy, papierosów i alkoholi oraz innych produktów o ostrym, specyficznym zapachu. Pij dużo wody, która pomoże Ci utrzymać wilgotność w jamie ustnej, a dodatkowo wymyje resztki jedzenia.

Zadzwoń teraz