Dlaczego zęby bolą zimą?

Zdrowy Uśmiech

Dlaczego zęby bolą zimą?

Dlaczego zęby bolą zimą? Z tych samych powodów, przez które bolą nas, kiedy pijemy chłodne napoje czy też kiedy jemy zimne lody. Ból zębów spowodowany wdychaniem zimnego powietrza może świadczyć o nadwrażliwości naszych zębów. Jak sobie z nim radzić?

Kurtka, czapka, rękawiczki… Kiedy za oknem zimowa aura, ubieramy się najcieplej jak się da. Niestety zawsze zostają takie części ciała, których przed zimnem i mrozem ukryć się niestety nie da. Nasze zęby. Ból zębów spowodowany wdychaniem zimnego powietrza może świadczyć o nadwrażliwości naszych zębów. Z uwagi na to, że przyczyny wywołujące nadrważliwość zębów mogą być bardzo różne, zawsze nasze problemy z nadwrażliwością powinniśmy konsultować z naszym stomatologiem.

Co wpływa na nadwrażliwość?

  • Nieumiejętne szczotkowanie zębów, które bezpośrednio przekłada się na cofanie się dziąseł oraz odsłanianie korzeni zębowych. Ma również wpływ na uszkodzenia szkliwa zęba.
  • Zgrzytanie i zaciskanie zębów
  • Zła dieta
  • Nadwrażliwość szyjek może występować również u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej
W przypadku nadwrażliwości zębów szczególnie ważna jest dokładna higiena jamy ustnej. Należy używać do mycia miękkiej szczoteczki do zębów i myć zęby ruchami kolistymi. Konieczne jest również używanie odpowiedniej, jak najbardziej łagodnej, pasty do zębów. Nie możemy pozwolić sobie na unikanie mycia zębów z powodu bólu, jaki towarzyszy tej czynności. Zaniedbanie higieny jamy ustnej powoduje zapalenia dziąseł, co z kolei przekłada się na jeszcze większe odsłanianie szyjek zębowych.

Odpowiednia dieta
Przy nadwrażliwości zębów konieczne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Unikajmy więc kwaśnych pokarmów i napojów. Nie wskazane są również napoje gazowane i energetyzujące.

Systematyczne wizyty u stomatologa
W przypadku nadwrażliwości konieczne są systematyczne wizyty u stomatologa, który zastosuje kurację nadwrażliwości szyjek zębowych.

Zapraszamy na konsultacje do Gabinetu Uśmiech Zdrowia.

Zadzwoń teraz