Wybielanie zębów

Piękny, szeroki i olśniewający uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Efekt białych i ładnych zębów jest możliwy do osiągnięcia dzięki zabiegowi wybielania.

Metody wybielania zębów

Wybielanie gabinetowe zębów oraz wybielanie nakładkowe domowe to dwie najpopularniejsze metody wybielania zębów.

Gabinetowe wybielanie zębów

Gabinet Stomatologiczny Uśmiech Zdrowia oferuje wybielanie zębów laserem diodowym oraz wybielanie z wykorzystaniem lampy (MeTOO Delux Lamp).

  • Wybielanie zębów laserem diodowym

Laser diodowy jest najlepiej przebadanym typem lasera, dlatego też zabiegi przeprowadzane przy jego wykorzystaniu są bardzo bezpieczne i dodatkowo dotyczą prawie wszystkich dziedzin stomatologii.

Laser diodowy. Nasadka łukowa do wybielania zębów.

Laser diodowy. Nasadka łukowa do wybielania zębów.

Zabieg wybielania zębów przy wykorzystaniu lasera diodowego polega na nałożeniu specjalistycznego żelu na powierzchnię zęba, a następnie aktywowanie go za pomocą światła lasera.

Efekt wybielania jest sprawą indywidualną i zależy od indywidualnych uwarunkowań klinicznych pacjenta. Zalecane jest skonsultowanie i omówienie z lekarzem stomatologiem przewidywanych efektów kuracji. Przeważnie efekt końcowy to rozjaśnienie koloru zębów od 6 do 12 tonów według kolornika VITA. Finalny kolor zębów po wybielaniu ustala się w okresie około dwóch tygodni po wykonaniu zabiegu.

Przeciwwskazania wybielania zębów laserem diodowym:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Do zabiegu laserowego wybielania zębów nie powinni być kwalifikowani pacjenci cierpiący na choroby periodontologiczne, posiadający głęboko odsłonięte szyjki zębowe, uszkodzone szkliwo, niezabezpieczone ubytki, uczulenie na związki chemiczne (takie jak nadtlenek wodoru).
  • Wybielanie zębów przy użyciu lampy

Wybielanie zębów przy użyciu lampy (MeTOO Delux Lamp) polega na nałożeniu na zęby żelu rozjaśniającego, a następnie naświetlania ich lampą, która wspomaga proces wybielania.

Gabinetowe wybielanie zębów to metoda, która umożliwia zarówno wybielanie zębów martwych, jak i żywych. W przeciągu godziny możemy uzyskać kolor zębów różniący się o 5-8 tonów w skali kolorystycznej Vita. Takie efekty możliwe są dzięki środkom chemicznym o wysokim stężeniu oraz wyposażeniu gabinetu stomatologicznego w odpowiedni sprzęt.

Wybielanie gabinetowe polega na utlenianiu przebarwień znajdujących się w strukturze zęba. Główną substancją żelu rozjaśniającego, który rozprowadza się po zębach pacjenta jest nadtlenek wodoru, w dość wysokim stężeniu, dlatego też przed jego nałożeniem lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta preparatem ochronnym. Gdy pacjent ma już zabezpieczone dziąsła i rozjaśniający żel na zębach, rozpoczyna się etap naświetlania ich lampą (MeTOO Delux Lamp), która wspomaga proces wybielania. Po naświetleniu zęby zostają oczyszczone a wyżej opisana czynność powtórzona jeszcze raz. Cały zabieg wybielania gabinetowego zębów trwa do 2 godzin.

Zabiegi przygotowujące do wybielania gabinetowego zębów

Przygotowanie zębów do wybielania gabinetowego – zarówno wybielania laserem diodowym, jak i wybielania przy użyciu lampy – polega na całkowitym wyleczeniu, oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego (piaskowanie) oraz uzupełnienie nieszczelnych wypełnień.

Działania utrwalające efekt wybielania zębów

W celu utrwalenia efektu wybielania zębów, pacjent musi stosować tzw. „dietę białą”. Zakazane są m.in. kawa, herbata, czerwone wino, soki owocowe. Należy również ograniczyć palenie papierosów. „Biała dieta” powinna być stosowana przez kilka dni po wybielaniu, aby nie dopuścić do przebarwień (kolor zębów powinien się ustabilizować po ok.14 dniach).

  • Domowe (nakładkowe) wybielanie zębów

Wybielanie nakładkowe (domowe) jest jedną z najbardziej popularnych metod wybielania zębów. Pacjenci cenią tę metodą głównie ze względu na samokontrolę oraz możliwość rozłożenia zabiegu w czasie. Niższe są również koszty wybielania niż w przypadku wybielania gabinetowego. Metoda wybielania nakładkowego jest metodą zewnętrzną, tym samym nie sprawdzi się w przypadku wybielania zębów martwych.

Podobnie jak w przypadku wybielania gabinetowego, przed rozpoczęciem wybielania domowego należy wyleczyć wszystkie zęby, a także oczyścić je (piaskowanie) i uzupełnić nieszczelne wypełnienia.
Domowa, nakładkowa, metoda wybielania zębów polega na wykonaniu elastycznej, indywidualnej szyny na zęby, do której nakładany jest preparat wybielający.
Pacjent sam zakłada i zdejmuje szyny przez ustalony z lekarzem stomatologiem czas. Zanim pacjent otrzyma przyrządy do wybielania zębów, zostaje dokładnie poinformowany, jaki jest plan i przebieg wybielania oraz jakie skutki uboczne i niepożądane mogą wystąpić. Nakładkę można nosić zarówno w dzień, jak i w nocy – najważniejsze, aby całkowity czas noszenia szyny w ciągu jednej doby nie wynosił więcej niż 5 godzin. Wybielanie nakładkowe – w zależności od wrażliwości uzębienia pacjenta, oraz pożądanego efektu – trwa zazwyczaj od 7 do 21 dni.

Podczas procesu wybielania i tuż po zakończeniu nie powinno się jeść i pić produktów z barwnikami, a także pokarmów kwaśnych ponieważ przyczyniają się one do uszkadzania szkliwa.
Przeciwskazania wybielania zębów metodą domową (nakładkową):

  • Ciąża i karmienie piersią

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej