Sedacja wziewna

Czym jest sedacja wziewna?

Sedacja polega na wdychaniu przez pacjenta mieszaniny podtlenku azotu i tlenu (gazu rozweselającego). Dzięki swoim odprężającym właściwościom gaz rozweselający zmniejsza stres towarzyszący wizycie w gabinecie stomatologicznym oraz strach przed bólem.

Podtlenek azotu nie jest podawany w ustalonej dawce (np. 63% N2O/37% O2). Jest ona dostosowywana do pacjenta, głównie ze względu na podatność na gaz rozweselający, ale nie więcej niż 70% całości NO2/O2.

Sedacja wykazuje działanie znieczulające. Jest ono jednak na tyle słabe, że zazwyczaj trzeba je uzupełnić dodatkowym znieczuleniem. Możliwe jest jednak przeprowadzenie prostych zabiegów bez jego użycia. Jest to jednak zależne od poziomu wrażliwości pacjenta.

sedacja wziewna

aparat do sedacji wziewnej

Trzy fazy sedacji wziewnej podtlenku azotu:

 • Pierwsza faza (5-25% N2O) charakteryzuje się uspokojeniem i odprężeniem pacjenta oraz słabym znieczuleniem. Pacjent może odczuwać delikatne mrowienie w różnych częściach ciała. Bardzo szybko reaguje na polecenia i pytania zadawane przez lekarza.
 • Druga faza (20-55% N2O) charakteryzuje się oddzieleniem pacjenta od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, gdzie jest i w jakim celu, reaguje też na polecenia lekarza oraz odpowiada na pytania, natomiast wydaje mu się to wszystko bardzo odległe.
 • Trzecia faza (50-70% N2O) charakteryzuje się znacznym pogłębieniem wcześniej opisanych zjawisk oraz możliwości utraty świadomości czy wystąpienia amnezji.

Stosowanie sedacji wziewnej u dzieci

Sedacja wziewna jest metodą bardzo skuteczną w przypadku leczenia dzieci, które wykazują bardzo małą tolerancję na ból lub całkowity brak takowej tolerancji.

Dzieci oprócz tego, że tak jak osoby dorosłe pod wpływem podtlenku azotu stają się spokojniejsze, odprężone i zobojętniałe na otaczającą rzeczywistość, dodatkowo śnią o pływaniu, lataniu np. samolotem, w kosmosie czy balonem. Wizyta dentystyczna zaczyna kojarzyć się im z czymś miłym i wyjątkowym. W przypadku niektórych dzieci bardzo ciekawym efektem sedacji wziewnej jest amnezja. Jest to najczęściej korzystny objaw, ponieważ nie pamiętając „strasznego” zabiegu stomatologicznego, nie będą bały się następnej wizyty.

sedacja wziewna - bardzo skuteczna metoda w przypadku leczenia dzieci

sedacja wziewna – bardzo skuteczna metoda w przypadku leczenia dzieci

Stosowanie sedacji wziewnej u dorosłych

Z sedacji wziewnej korzystają również osoby dorosłe, ale nie osiągają one stanu marzeń sennych.

Wskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2?

 • silny lęk przed leczeniem i ukłuciem
 • odruchy wymiotne
 • nadpobudliwość nerwowa
 • długie, monotonne lub nieprzyjemne zabiegi (np. chirurgiczne, protetyczne)
 • usuwanie złogów nazębnych
 • otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • opracowywanie próchnicy początkowej

Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:

 • Astma – Nadtlenek azotu nie podrażnia układu oddechowego, a zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. Mieszanka oddechowa, w której znajduje się ok. 60% tlenu, znacznie poprawia sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • Padaczka – Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca – Brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto więcej tlenu dopływa do naczyń wieńcowych.
 • Nadciśnienie krwi – Zmniejszenie stresu i lęku podczas wykonywanego zabiegu zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia krwi podczas jego trwania.
 • Hemofilia – dzięki sedacji wziewnej w niektórych sytuacjach możliwe jest uniknięcie konieczności wykonywania zastrzyku/ukłucia igłą.

Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej:

 • I trymestr ciąży
 • przeziębienie, przerost migdałków
 • rozstrzenie oskrzeli, rozedma płuc
 • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
 • choroby psychiczne
 • alkoholizm
 • brak współpracy pacjenta

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej