Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, do której głównych zadań zalicza się diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia, jak również tkanek, które otaczają ząb i znajdują się przy samym zębie. Choroby, którymi zajmuje się lekarz periodontolog, to periodontopatie. Ich główną przyczyną są mnożące się w jamie ustnej bakterie, które wywołują stan zapalny oraz przyczyniają się do powstawania kwasu, który zagraża szkliwu. Czynnikami sprzyjającymi gromadzeniu się bakterii są znaczne ubytki próchnicze oraz zbieranie się na powierzchni zębów kamienia nazębnego.

Periodontolog – w jakich przypadkach się do niego zgłosić?

Do niepokojących objawów wskazujących na to, że konieczna może okazać się wizyta u periodontologa, zaliczamy krwawienie z dziąseł, rozchwianie zębów, odsłonięcie szyjek zębowych i dokuczliwą nadwrażliwość oraz gromadzenie się na powierzchni zębów kamienia nazębnego.

Próchnica – główna przyczyna chorób przyzębia

Próchnica to zakaźna choroba powodowana przez bakterie streptokoki. Na skutek oddziaływania tych bakterii powstaje kwas, który prowadzi do demineralizacji szkliwa. Zęby pozbawione tej elementarnej ochrony stają się podatne na dalsze zakażenia. Bakterie próchnicowe przenikają do głębszych tkanek zęba oraz sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej, która z kolei wiedzie do rozwoju stanów zapalnych.

Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?

Próchnica jest niezwykle powszechny problemem zdrowotnym, szacuje się, że dotyczy ponad 90 populacji. Różne czynniki sprzyjają rozwojowi bakterii wywołujących tę niebezpieczną chorobę. Zaliczamy do nich między innymi niewłaściwą higienę jamy ustnej, dietę bogatą w cukry proste i unikanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie próchnicy zębów

Jeżeli pacjent boryka się próchnicą początkową, najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie remineralizacji. W trakcie zabiegu stomatolog starannie oczyszcza ząb, a następnie pokrywa go żelem lub lakierem bogatym we fluor. Jony wapniowe, fluorkowe oraz fosforanowe zawarte w preparacie skutecznie odbudowują uszkodzone miejsce. Aby osiągnąć maksymalne efekty, zabieg należy przeprowadzić kilka razy.

W przypadku zaawansowanej próchnicy, która objawia się powstawaniem “dziur” w zębach, konieczne jest usunięcie tkanek chorobowych przy użyciu specjalnych narzędzi, a następnie wypełnienie ubytków odpowiednim materiałem, czyli tak zwaną plombą.

Leczenie próchnicy zębów – zapraszamy Państwa do Kliniki Uśmiech Zdrowia na Mokotowie.

Paradontoza – problem, którego nie należy lekceważyć

Paradontoza, to niezwykle groźna infekcja atakująca tkanki przyzębia pacjenta. Objawia się przeważnie krwawieniem z dziąseł oraz rozchwianiem zębów, a nieleczona może prowadzić nawet do utraty naturalnych zębów pacjenta. Skutkiem infekcji jest ostry stan zapalny przyzębia, który może skutkować zanikiem tkanek dziąseł i kości. Szacuje się, że w Polsce aż 70 procent osób dorosłych może cierpieć na tę dolegliwość. Do jej przyczyn zalicza się nieprawidłowe czyszczenie zębów, niewłaściwą dietę oraz czynniki genetyczne.

Jak leczyć paradontozę?

Podstawą profilaktyki, która chroni nas przed periodontopatiami, jest właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne poddawanie się zabiegom higienizacyjnym, takim jak scaling i piaskowanie. Jednak w przypadku zaawansowanej paradontozy konieczne mogą okazać się zabiegi takie jak gingiwektomia, operacja płatowa, kiretaż, czy też różne sposoby korekty dziąseł i kości. Duże znaczenie ma również antybiotykoterapia.

Periodontologia w Klinice Uśmiech Zdrowia – przeprowadzane zabiegi:

  • leczenie nadwrażliwości szyjek zębów
  • skaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego (przy użyciu lasera diodowego)
  • piaskowanie (usunięcie osadu)
  • kiretaż zamknięty i otwarty, czyli zabiegi, które mają mające na celu oczyszczenie pogłębionych kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni korzeni zębów z czynników patogennych.
  • nacięcie ropnia
  • szynowanie zębów
Konsultacja periodontologiczna150 PLN
Konsultacja, pomiary periodontologiczne, plan leczenia300 PLN
Skaling z polerowaniem powierzchni200 PLN
Skaling poddziąsłowy z wygładzeniem powierzchni korzeni (SRP) (1 ząb)150 PLN
Zabieg płatowy600 PLN
Sterowana regeneracja tkanek2000 PLN + koszt biomateriałów
Zabieg plastyczny z użyciem jednego przeszczepu autogennego (pokrycie < 3 recesji dziąsłowych)3000 PLN
Zabieg plastyczny z użyciem dwóch przeszczepów autogennych (pokrycie > 3 recesji dziąsłowych)4000 PLN
Szynowanie (1 ząb)100 PLN

Mediraty

Zadzwoń teraz