Periodontologia

Czym jest Periodontologia?

Periodontologia jest nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Termin „przyzębie” obejmuje zespół wszystkich tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole (łac. Para – obok, przy; gr. odus – ząb).  

Schorzenia przyzębia

Schorzenia aparatu zawieszeniowego zęba spowodowane są różnymi przyczynami. Najistotniejszym czynnikiem, który ma wpływ na schorzenia są zmiany zapalne dziąseł, które związane są z odkładaniem się płytki nazębnej oraz zapalenia przyzębia.

Gingivitis (zapalenie dziąseł)

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym i najłatwiejszym w leczeniu etapem choroby dziąseł. Bezpośrednią przyczyną zapalenia są bakterie płytki nazębnej, która stale tworzy się na zębach i dziąsłach. Nieusuwana płytka nazębna wytwarza toksyny przedostające się do dziąsła, które wywołują właśnie ich zapalenie. Zapalenie dziąseł rozwija się u wszystkich osób, które zaniechają szczotkowania zębów w okresie 1-2 tygodni.

Najważniejszym objawem jest krwawienie przy zgłębnikowaniu kieszonki dziąsłowej. Zapaleniu dziąseł towarzyszy również zawsze obecność złogów nazębnych w postaci płytki nazębnej (zmatowienie powierzchni przydziąsłowej lub wyraźny białożółtawy osad) lub kamienia nazębnego, czyli zwapniałej płytki nazębnej. Gingivitis (zapalenie dziąseł) może przejść w Periodontitis, ale nie musi.

Leczenie zapalenia dziąseł

Do zwalczania stanu zapalnego dziąseł wystarczająca jest gruntowna kontrola płytki nazębnej. Do całkowitego wygojenia dochodzi w momencie, kiedy pacjent podejmie właściwe zabiegi higieniczne lub też zwiększy się efektywność tych zabiegów. Na całkowite wyleczenia ma również wpływ przeprowadzenie profesjonalnego usunięcia złogów, płytki i kamienia nazębnego.  Leczenie zapalenia dziąseł jest jednocześnie zapobieganiem zapaleniom przyzębia.

Periodontitis 

Periodontitis to skomplikowane procesy chorobowe obejmujące kość i korzeń zęba. Stan ten objawia się zapaleniem dziąseł i zanikiem kości poczynając od szyjek zębów, rozchwianiem i przemieszczaniem zębów, ich nadwrażliwością, krwawieniem z dziąseł, nieprzyjemnym zapachem z ust. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty zębów.  

W ramach leczenia periodontologicznego wykonywane są następujące zabiegi stomatologiczne:

  • leczenie nadwrażliwości szyjek
  • skaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego (przy użyciu lasera diodowego)
  • piaskowanie (usunięcie osadu)
  • kiretaż zamknięty i otwarty, czyli zabiegi, które mają mające na celu oczyszczenie pogłębionych kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni korzeni zębów z czynników patogennych.
  • nacięcie ropnia
  • szynowanie zębów

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej