Ortodoncja

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem (korygowaniem) nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk (wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych).

Nowoczesna ortodoncja ma do dyspozycji szeroki wachlarz aparatów zarówno stałych, jak i ruchomych, dzięki którym istnieje możliwość dostosowania najbardziej optymalnego leczenia dla każdego pacjenta. Coraz częściej wykonywane są również zabiegi ortodontyczne dające szansę tym pacjentom, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie uzyskaliby pomocy od ortodonty.

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Wcześnie wykryta i wyleczona nieprawidłowość w ustawieniu zębów może zapobiec późniejszym problemom z próchnicą czy chorobami przyzębia. U dzieci istnieje niezaprzeczalnie więcej możliwości leczenia (możemy wpływać na wzrost kości szczęk), dlatego tak ważne jest zgłoszenie się z dzieckiem w odpowiednim czasie na konsultację ortodontyczną, aby ten najwłaściwszy do leczenia moment nie został przegapiony.

Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się w wieku 6-7 lat, niezależnie od tego, czy rodzice zauważyli jakiś problem ortodontyczny czy też nie. W tym wieku leczenie najczęściej odbywa się za pomocą ruchomych (zdejmowanych) aparatów ortodontycznych, które powinny być noszone przynajmniej 12 godzin na dobę. Oczywiście większa intensywność noszenia aparatów sprzyja szybszej korekcie wady zgryzu. Poprzez współpracę z ortodontą dzieci uczą się systematyczności oraz dbania o zdrowie i higienę własnych zębów.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Dorośli mogą poprawić ustawienie swoich zębów (za pomocą aparatów stałych), a jeśli przeszkodą jest metalowy wygląd aparatu, jako alternatywa proponowane są kosmetyczne aparaty stałe (kompozytowe, porcelanowe czy szafirowe).

Istnieje też możliwość założenia aparatu lingwalnego, który w całości znajduje się za zębami (montowany jest na powierzchniach podniebiennych zębów szczęki i językowych zębów żuchwy). W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie za pomocą alignerów, czyli przeźroczystych nakładek na zęby, które zapewniają estetykę i łatwiejsze utrzymanie higieny niż przy wykorzystaniu aparatów stałych. Oczywiście zastosowanie danego typu aparatu uwarunkowane jest zdiagnozowaną wadą i przygotowanym planem leczenia.

W przypadkach, gdy wada dotyczy kości (ich wielkości lub układu) postępowaniem z wyboru jest leczenie ortodontyczno-ortognatyczne, czyli wymagające współpracy ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego. Taki pacjent przygotowywany jest przez ortodontę do zabiegu, następnie chirurg wykonuję operację korekty ustawienia i wielkości kości (szczęki i/lub żuchwy) i w ostatnim etapie ortodonta ustala ostateczną pozycję zębów. Leczenie ortodontyczno-ortognatyczne nie tylko poprawia układ zębów, ale również poprawia estetykę twarzy pacjenta.

Leczenie ortodontyczne u osób starszych

Często pacjentami ortodontycznymi są również osoby starsze, u których planowane jest leczenie protetyczne. Aparat przesuwa u nich zęby tak, by możliwe było wykonanie uzupełnień protetycznych o dużej stabilności i nieskazitelnej estetyce. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne powinno być przeprowadzone przed wykonaniem ostatecznych uzupełnień protetycznych.

Konsultacja z ortodontą pozwoli na właściwe planowanie leczenia stomatologicznego zarówno u dzieci, dorosłych jak i osób starszych.

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej