Pantomogram / Obraz cyfrowy 2D

Czy Twoich zębów nie zaatakowała próchnica? Jak wygląda jakość wypełnień zębów? Czy prawidłowo zostało przeprowadzone leczenie kanałowe? A może planujesz leczenie protetyczne, implantologiczne lub ortodontyczne? Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, będziesz potrzebował pantomogramu – zdjęcia, które pomoże lekarzowi stomatologowi ocenić stan Twojego uzębienia.

Co to jest pantomogram?
Pantomogram zębów to specjalistyczne zdjęcie RTG wykonywane przy pomocy aparatu rentgenowskiego (pantomograf), na podstawie którego lekarz stomatolog jest w stanie ocenić stan uzębienia pacjenta. Pantomogram umożliwia zaplanowanie i przeprowadzenia leczenia w bezpieczny sposób. Zdarza się, że pozwala na przypadkowe wykrycie potencjalnych zagrożeń.
Na pantomogramie widoczne są zarówno zęby (dolne i górne), kości szczęki, żuchwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki szczękowe.

Nazwa „pantomogram” powstała z połączenia dwóch słów >>> panorama + tomogram <<< dlatego pantomogram bywa również nazywany zdjęciem panoramicznym.

Kiedy lekarz stomatolog zleca pacjentowi wykonanie pantomogramu?
Lekarz stomatolog zleca pacjentowi wykonanie pantomogramu w następujących sytuacjach:

  • kiedy wymagana jest ogólna ocena stanu uzębienia (ocena jak zostało wykonane leczenie kanałowe, ocena jakości wypełnień, próchnica)
  • kiedy planowane jest leczenie zębów zatrzymanych (np. ósemki)
  • kiedy planowane jest leczenie protetyczne
  • kiedy planowane jest leczenie implantologiczne
  • kiedy planowane jest leczenie ortodontyczne
  • w przypadku choroby przyzębia

Jak się przygotować do badania pantomograficznego?
Badanie pantomograficzne trwa kilkanaście sekund, jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Przed wykonaniem zdjęcia pacjent powinien jedynie zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, które znajdują się w okolicach jego twarzy, takie jak okulary czy też biżuteria. W jamie ustnej nie powinny znajdować się również żadne uzupełnienia protetyczne ani aparaty ortodontyczne.

Jak to działa, czyli jak wykonuje się pantomogram?
Większość gabinetów korzysta z pantomogramów cyfrowych, które emitują bardzo niską dawkę promieniowania. Ważne jest to, że w trakcie badania pantomograficznego pacjent otrzymuje o wiele mniejszą dawkę promieniowania, niż otrzymałby podczas wykonywania kilku punktowych zdjęć RTG poszczególnych zębów.

Komu nie zaleca się wykonywania pantomogramu?
Zdjęć RTG nie powinny z reguły wykonywać kobiety ciężarne. Pantomogram zębów u kobiet ciężarnych wykonuje się jedynie w sytuacjach, gdy mamy np. do czynienia z poważnymi urazami – wtedy, gdy płynące ze zrobienia pantomogramu korzyści są większe niż potencjalne ryzyko dla płodu. Zdjęcia pantomograficznego zębów nie powinny również wykonywać osoby, które np. w niedawnym czasie przeszły radioterapię lub miały wykonywane badania wykorzystujące promieniowanie RTG.

W naszym Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia dysponujemy nowoczesnym cyfrowym aparatem panoramicznym Hyperion X9, dzięki czemu dawka promieniowania rentgenowskiego niezbędna do wykonania pantomogramu zmniejszona jest do absolutnego minimum.

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej