Cefalometria / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz leczenie ortodontyczne, niezbędne będzie wykonanie zdjęcia cefalometrycznego, na którym dokładnie widoczne są zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie oraz podniebienie twarde i zatoki przynosowe. Na podstawie zdjęcia cefalometrycznego lekarz ortodonta jest w stanie ocenić wzrost kostny pacjenta, a to z kolei niezbędne jest przy diagnostyce w leczeniu ortodontycznym. Zdjęcia stwarzają również możliwość porównania stanu zgryzu przed leczeniem i po leczeniu.

Co to jest cefalometria?
Zdjęcie cefalometryczne (zwane również rtg. cefalometrycznym lub cefalo) jest rodzajem zdjęcia RTG czaszki, które wykonuje się w pozycji bocznej. Na zdjęciu cefalometrycznym widoczne są tkanki miękkie twarzy pacjenta, podniebienie twarde i zatoki przynosowe. Zdjęcia cefalometryczne dają szansę postawienia bardzo dokładnej diagnozy wad ortodontycznych oraz bardzo precyzyjnego zaplanowania leczenia ortodontycznego.

Kiedy powinno wykonywać się zdjęcia cefalometryczne?
Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest niezbędne, kiedy pacjent planuje leczenie ortodontyczne. Na podstawie zdjęcia cefalometrycznego – na którym dokładnie widoczne są zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie oraz podniebienie twarde i zatoki przynosowe – lekarz ortodonta jest w stanie ocenić wzrost kostny pacjenta, a to z kolei niezbędne jest przy diagnostyce w leczeniu ortodontycznym. Zdjęcia stwarzają również możliwość porównania stanu zgryzu przed leczeniem i po leczeniu.

Jak się przygotować do badania cefalometrycznego?
Badanie cefalometryczne nie wymaga specjalnych przygotowań. Badanie jest krótkie i bezbolesne.

Komu nie zaleca się wykonywania zdjęć cefalometrycznych?
Dzięki technologii cyfrowej cefalometria jest badaniem bezpiecznym i dającym precyzyjną diagnozę. Wykonanie tego typu zdjęcia jest całkowicie bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zdjęć RTG, w tym właśnie zdjęć cefalometrycznych, nie zaleca się wykonywać kobietom w ciąży.

W naszym Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia dysponujemy nowoczesnym cyfrowym aparatem panoramicznym Hyperion X9, dzięki czemu dawka promieniowania rentgenowskiego niezbędna do wykonania pantomogramu zmniejszona jest do absolutnego minimum.

 

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej

Leczenie na raty w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia

Leczenie na raty w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia

Gabinet Stomatologiczny Uśmiech Zdrowia – w ramach współpracy z New Age Sp. z o.o. – oferuje swoim pacjentom kredyt ratalny na zabiegi stomatologiczne.

Czytaj więcej