Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Co to jest bruksizm?
Bruksizm to termin medyczny określający patologiczne, niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi w ciągu nocy (bruksizm nocny) lub w ciągu dnia (bruksizm dzienny). Jest to popularna parafunkcja, ponieważ dotyka – według różnych badań – od 10 do 75% populacji, w tym również dzieci. Jej efektem mogą być starte, nadwrażliwe zęby, uszkodzone wypełnienia i prace protetyczne, bóle twarzy i głowy, bóle i odgłosy w stawie skroniowo-żuchwowym, a także przerost i tkliwość mięśni żwaczy.

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? Jakie są jego przyczyny?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i przyczyna bruksizmu jest w dużej mierze nieustalona. Przyjmuje się jednak, że ma kilka możliwych przyczyn. Jedną z nich są zaburzenia okluzji (kontaktów między zębami). Dzieje się tak, kiedy na drodze do swobodnego złączenia wszystkich zębów występują przedwczesne kontakty, takie jak np. zbyt wysokie wypełnienie lub korona. Taka sytuacja może wywoływać zgrzytanie zębami, wzmożone napięcie mięśni, a także problemy w stawie skroniowo-żuchwowym.
Wiele badań wskazuje też jako przyczynę stresujący tryb życia. Stresujące momenty w życiu nasilają zaciskanie zębów, szczególnie w ciągu dnia. Mamy też tendencję do zaciskania zębów podczas wykonywania zadań, które wymagają skupienia lub dużego wysiłku fizycznego, takich jak na przykład jazda samochodem lub ćwiczenia na siłowni.
Dodatkowo, nocny bruksizm to zaburzenie snu, które najczęściej pojawia się podczas fazy snu REM (faza, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych). Udowodnione jest też dziedziczenie tej parafunkcji- dzieci nocnych bruksistów mają większe ryzyko zaciskania w nocy. Niektóre choroby, leki i używki także wzmagają objawy bruksimu. Nie sprzyja nadmierna konsumpcja kofeiny i nikotyznizm.

Zdarza się, że w artykułach pojawiają się informacje o tym, że bruksizm najczęściej dotyczy osób nerwowych i zestresowanych. Czy to prawda?
Wiele badań faktycznie wiąże stan emocjonalny z zaciskaniem zębów. Stresujący tryb życia wzmaga ryzyko wystąpienia bruksizmu. Tak samo jest w przypadku występowania nerwic, depresji, fobii i lęków.

Kto częściej zgrzyta zębami – dorośli czy dzieci? Kobiety czy mężczyźni? Czy można w przypadku bruksizmu zaobserwować tego typu prawidłowość?
Okazuje się, że najbardziej podatni na zaciskanie zębów zębami są młodzi ludzie, w dzień częściej zaciskają kobiety, w nocy ten problem dotyka równie często mężczyzn, jak i kobiet. Nie są to dane bardzo precyzyjne, bo większość badań opiera się jedynie na wywiadzie. Badacze zgadzają się co do jednego – po 60 roku życia zgrzytamy mniej! Z ciekawostek – z badań wykonanych na amerykańskich studentach wynika, że najwięcej zgrzytają studenci pochodzenia azjatyckiego, po nich studenci pochodzenia latynoskiego i europejskiego, a najmniej Afroamerykanie.

Częściej zgrzytamy w nocy czy w czasie dnia?
I w tym przypadku metody badań są niedoskonałe, ale wydaje się, że częściej dotyka nas problem dziennego bruksizmu.

Czy wyróżnia się jakieś rodzaje bruksizmu?
Wyróżniamy głównie bruksizm nocny i dzienny. Bruksizm nocny nie oznacza zaciskania konkretnie w nocy, ale podczas snu. Analogicznie bruksizm dzienny dotyczy czasu poza spaniem. Ważne jest rozróżnienie tych dwóch parafunkcji, ponieważ np. osobie, która jest dziennym bruksistą nie pomoże wykonanie szyny relaksacyjnej na noc.

Zgrzytanie zębami często bywa ignorowane. Traktuje się je jako “przypadłość” a nie jak chorobę. A tymczasem zgrzytanie zębami może mieć wpływ na nasze zdrowie? Jakie negatywne skutki przynosi zgrzytanie zębami?
Bruksizm może powodować bóle w obrębie twarzy i głowy, bóle w stawie skroniowo- żuchwowym, a także starcie zębów, przez co możemy mieć problemy z jedzeniem pewnych pokarmów (np. zimnych lub twardych). A trzeba pamiętać, że zróżnicowana dieta jest ważna dla naszego zdrowia. Powiązania bruksizmu ze zdrowiem ogólnym są dość nieoczywiste, na przykład przewlekły stres, który jest jednym z czynników wyzwalających zaciskanie zębów, powiązany jest też z powstawaniem innych chorób ogólnych, takich jak zaburzenia psychoemocjonalne, choroby naczyniowe, problemy dermatologiczne, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz newowo-mięśniowe.

W jaki sposób można leczyć bruksizm i czy udaje się skutecznie wyleczyć?
Leczenie bruksizmu odbywa się po szczegółowym badaniu i wywiadzie, w którym próbuje się ustalić przyczynę i określić, w jakich okolicznościach pacjent zaciska zęby. Leczenie może wymagać współpracy wielu specjalistów. Do metod leczenia należą m.in.: szyny relaksacyjne, psychoterapia, rehabilitacja i masaże mięśni żucia, wstrzyknięcie botoksu w mięśnie. Nie każdą postać bruksizmu da się wyleczyć, czasami leczenie jest objawowe, czyli polega na łagodzeniu objawów i np. zatrzymaniu dalszej destrukcji zębów.

Czy zgrzytanie zębami to problem wyłącznie stomatologiczny? Niektórzy traktują go również jako parasomnię, czyli zaburzenie snu.
Według różnych klasyfikacji, nocny bruksizm zaliczany jest do parasomnii lub zaburzeń ruchu związanych ze snem i można go zobrazować podczas badania polisomnograficznego, aczkolwiek nie jest to badanie rutynowo wykorzystywane w diagnostyce bruksizmu.

Zapraszamy do zapoznania się z doświadczeniem stomatologicznym Małgorzaty Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie, na stronie www >>> TU

Umów się na wizytę

captcha

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

PROMOCJA: Wybielanie zębów

PROMOCJA: Wybielanie zębów

Nie tylko wiosna to czas zmian. Również jesienią zadbajmy o to, żeby nasz uśmiech zmienił się w piękny i zdrowy. Zapraszamy do skorzystania z usługi wybielania zębów (wybielanie laserem, wybielanie lampą) w promocyjnej cenie.

Czytaj więcej

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Wakacyjny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji lata zapraszamy do skorzystania z Wakacyjnego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Czytaj więcej

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Zgrzytasz zębami? Przeczytaj!

Co sprawia, że zgrzytamy zębami? W jaki sposób można leczyć bruksizm? Czy zgrzytanie zębami to wyłącznie problem stomatologiczny? O to między innymi zapytaliśmy Małgorzatę Dąbek-Skoczylas, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia w Warszawie.

Czytaj więcej

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Tomografia komputerowa / Obraz trójwymiarowy 3d

Jeżeli planujesz zabieg implantologiczny lub chirurgiczny niezbędne może być wykonanie tomografii komputerowej. Badanie to pokazuje bowiem wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. 

Czytaj więcej