Sedacja wziewna

Czym jest sedacja wziewna?

Sedacja polega na wdychaniu przez pacjenta mieszaniny podtlenku azotu i tlenu (gazu rozweselającego). Dzięki swoim odprężającym właściwościom gaz rozweselający zmniejsza stres towarzyszący wizycie w gabinecie stomatologicznym oraz strach przed bólem.

Podtlenek azotu nie jest podawany w ustalonej dawce (np. 63% N2O/37% O2). Jest ona dostosowywana do pacjenta, głównie ze względu na podatność na gaz rozweselający, ale nie więcej niż 70% całości NO2/O2.

Sedacja wykazuje działanie znieczulające. Jest ono jednak na tyle słabe, że zazwyczaj trzeba je uzupełnić dodatkowym znieczuleniem. Możliwe jest jednak przeprowadzenie prostych zabiegów bez jego użycia. Jest to jednak zależne od poziomu wrażliwości pacjenta.

sedacja wziewna

aparat do sedacji wziewnej

Trzy fazy sedacji wziewnej podtlenku azotu:

 • Pierwsza faza (5-25% N2O) charakteryzuje się uspokojeniem i odprężeniem pacjenta oraz słabym znieczuleniem. Pacjent może odczuwać delikatne mrowienie w różnych częściach ciała. Bardzo szybko reaguje na polecenia i pytania zadawane przez lekarza.
 • Druga faza (20-55% N2O) charakteryzuje się oddzieleniem pacjenta od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, gdzie jest i w jakim celu, reaguje też na polecenia lekarza oraz odpowiada na pytania, natomiast wydaje mu się to wszystko bardzo odległe.
 • Trzecia faza (50-70% N2O) charakteryzuje się znacznym pogłębieniem wcześniej opisanych zjawisk oraz możliwości utraty świadomości czy wystąpienia amnezji.

Stosowanie sedacji wziewnej u dzieci

Sedacja wziewna jest metodą bardzo skuteczną w przypadku leczenia dzieci, które wykazują bardzo małą tolerancję na ból lub całkowity brak takowej tolerancji.

Dzieci oprócz tego, że tak jak osoby dorosłe pod wpływem podtlenku azotu stają się spokojniejsze, odprężone i zobojętniałe na otaczającą rzeczywistość, dodatkowo śnią o pływaniu, lataniu np. samolotem, w kosmosie czy balonem. Wizyta dentystyczna zaczyna kojarzyć się im z czymś miłym i wyjątkowym. W przypadku niektórych dzieci bardzo ciekawym efektem sedacji wziewnej jest amnezja. Jest to najczęściej korzystny objaw, ponieważ nie pamiętając „strasznego” zabiegu stomatologicznego, nie będą bały się następnej wizyty.

sedacja wziewna - bardzo skuteczna metoda w przypadku leczenia dzieci

sedacja wziewna – bardzo skuteczna metoda w przypadku leczenia dzieci

Stosowanie sedacji wziewnej u dorosłych

Z sedacji wziewnej korzystają również osoby dorosłe, ale nie osiągają one stanu marzeń sennych.

Wskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2?

 • silny lęk przed leczeniem i ukłuciem
 • odruchy wymiotne
 • nadpobudliwość nerwowa
 • długie, monotonne lub nieprzyjemne zabiegi (np. chirurgiczne, protetyczne)
 • usuwanie złogów nazębnych
 • otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • opracowywanie próchnicy początkowej

Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:

 • Astma – Nadtlenek azotu nie podrażnia układu oddechowego, a zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. Mieszanka oddechowa, w której znajduje się ok. 60% tlenu, znacznie poprawia sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • Padaczka – Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca – Brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto więcej tlenu dopływa do naczyń wieńcowych.
 • Nadciśnienie krwi – Zmniejszenie stresu i lęku podczas wykonywanego zabiegu zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia krwi podczas jego trwania.
 • Hemofilia – dzięki sedacji wziewnej w niektórych sytuacjach możliwe jest uniknięcie konieczności wykonywania zastrzyku/ukłucia igłą.

Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej:

 • I trymestr ciąży
 • przeziębienie, przerost migdałków
 • rozstrzenie oskrzeli, rozedma płuc
 • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
 • choroby psychiczne
 • alkoholizm
 • brak współpracy pacjenta

Nasi lekarze

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Lekarz stomatolog Małgorzata Dąbek-Skoczylas specjalizuje się m.in. w stomatologii estetycznej.

W swojej pracy na Pacjenta stara się patrzeć holistycznie – chce, aby Pacjenci cieszyli się nie tylko zdrowymi zębami, ale także estetycznym uśmiechem, dodającym pewności siebie.

Czytaj więcej

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Rozmowa z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia w Warszawie, specjalizującą się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Czytaj więcej

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Rozmowa z Moniką Budniak, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia, specjalizującą się w endodoncji mikroskopowej, stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej.

Czytaj więcej

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do skorzystania ze Świątecznego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech (scaling, piaskowanie, fluoryzacja) – 250 zł (stała cena – 280-300 zł).  Czytaj więcej

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Co jednak zrobić, kiedy nasze zęby mają przebarwienia? Jakie mogą być przyczyny tych przebarwień?

Czytaj więcej