Protetyka stomatologiczna

Czym jest protetyka?

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową zniszczonych lub złamanych części zębów, a także uzupełnianiem zębów brakujących. Zabiegi te przyczyniają się do przywracania odpowiedniej funkcjonalności zębów i poprawiają estetykę.

Rozwiązania z zakresu protetyki

Poniżej prezentujemy innowacyjne i dostosowane do potrzeb pacjenta rozwiązania z zakresu protetyki:

Wkłady koronowe (onlay, inlay, overlay)

Wkłady koronowe (onlay, inlay, overlay) to uzupełnienia, które stosowane są w sytuacji, kiedy zwykłe wypełnienia kompozytowe są niewystarczające.

Przeznaczone są dla zębów bocznych:

  • ze startymi powierzchniami, u pacjentów „ścierających zęby” (Bruksizm),
  • głęboko i rozlegle zniszczonych, kiedy powstają trudności np. z odbudową punktu stycznego.

Po usunięciu zniszczonych (np. przez próchnicę) tkanek, lekarz stomatolog pobiera wycisk zębów i wysyła do pracowni protetycznej. Pracownia protetyczna dostarcza w jednym kawałku wkład, który jest cementowany na stałe zębie przez lekarza stomatologa.

Wkłady koronowe najczęściej wykonywane są z porcelany. Mogą być również robione ze stopów złota bądź z materiału kompozytowego (wyeliminowany jest tu jednak skurcz tego materiału, który występuje podczas zakładania wypełnienia (plomby) w sposób standardowy, a który odpowiada za rozszczelnianie się wypełnień).

Wkłady koronowe porcelanowe są niezwykle trwałe, estetyczne oraz odporne na ścieranie.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to tzw. sztyfty, ”łączniki” koronowo-korzeniowe. Celem stosowania wkładów jest wzmocnienie i usztywnienie struktury zęba leczonego „kanałowo”. Cementowane na stałe wewnątrz korzenia, stanowią swoisty rdzeń pod przyszłą koronę protetyczną.

Najczęściej stosowane to wkłady z włókna szklanego i metalowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego są kolorem oraz swoimi właściwościami (mechanicznymi oraz fizycznymi) zbliżone do naturalnego zęba.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne to delikatne, cieniutkie płytki porcelany cementowane na przedniej, (wargowej) powierzchni zęba.

Ich zastosowanie może mieć na celu:

  • zmianę kształtu zęba – np. wydłużenie startych patologicznie zębów, powiększenie zębów miniaturowych
  • zmianę koloru zęba – np. odpornych na proces wybielania przebarwionych, martwych zębów
  • zmianę ustawienia zęba – np. zrotowanego, nadmiernie wychylonego bądź cofniętego
  • zamaskowanie wrodzonych oraz nabytych defektów szkliwa-np. plamy hipoplastyczne, przebarwienia poantybiotykowe ,
  • zamykanie rozległych przestrzeni międzyzębowych (diastemy).

Ingerencja lekarza w procesie przygotowania zęba pod licówkę jest bardzo minimalna. W nielicznych sytuacjach odbywa się to bez jakiegokolwiek szlifowania zęba.

Dzięki licówkom możemy osiągnąć spektakularne efekty estetyczne.

Korony porcelanowe

Korony pełnoceramiczne

Korona protetyczna wykonywana jest w sytuacji całkowitego zniszczenia bądź złamania korony własnej pacjenta. Korona protetyczna wiernie odwzorowuje utraconą przez pacjenta własną koronę zęba, oprócz tego można np. zmienić kształt oraz w niewielkim stopniu usytuowanie zęba.

W przypadku zębów leczonych kanałowo, należy przed jej wykonaniem usztywnić i wzmocnić strukturę zęba wkładem koronowo-korzeniowym, który połączy korzeń z przyszłą koroną.

Rodzaje koron pełnoceramicznych:

  • korona pełnoceramiczna na podbudowie cyrkonowej – rdzeń korony jest zbudowany z bardzo wytrzymałego tlenku cyrkonu (o mlecznej barwie), który pokryty jest warstwami porcelany w kolorze zęba. Są to korony wysoce estetyczne oraz najbardziej wytrzymałe. Uzupełnienia oparte na tej podbudowie są obecnie najmocniejszymi stosowanymi w stomatologii.
  • Korona pełnoceramiczna na podbudowie aluminiowej – rdzeń korony składa się głównie z tlenku glinu (kolor kości słoniowej) i pokryty jest również warstwami porcelany. Są to korony o najwyższej estetyce ale mniejszej wytrzymałości od koron na podbudowie cyrkonowej.
  • Korony pełnoceramiczne skaleniowe, prasowane – wykonane są w całości z porcelany (bez żadnej podbudowy). Odznaczają się dużą estetyką, ale także znaczną kruchością. Obecnie z tego rodzaju porcelany wykonuje się głównie licówki i wkłady koronowe.

Wszystkie korony pełnoceramiczne cechują się wspaniałą adaptacją do dziąsła, naturalnym rozpraszaniem promieni światła oraz brakiem odczynów alergicznych.

Korony na podbudowie cyrkonowej oraz na bazie tlenku glinu mogą być wykonywane w technologii CAD/CAM – w której proces projektowania oraz wytwarzania korony wspomagany jest komputerowo. Tak precyzyjnie powstałe korony są niezwykle szczelnie dopasowane do tkanek zęba.

Mosty porcelanowe

Most protetyczny

Most protetyczny jest uzupełnieniem wykonywanym w przypadku braku pojedynczych lub kilku zębów. Zęby sąsiadujące z luką powinny być odpowiednio przygotowane (oszlifowane, wzmocnione wkładem koronowo-korzeniowym w przypadku zębów leczonych kanałowo). Na nich osadzana jest na stałe konstrukcja mostu, uzupełniająca brakujące zęby. Wadą tego uzupełnienia jest konieczność szlifowania często zdrowych zębów.

Alternatywą jest leczenie implantologiczne.

Mosty można wykonywać z porcelany zarówno na podbudowie metalowej, jak i pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu bądź tlenku glinu (także w technologii CAD/CAM).

Mosty pełnoceramiczne

Technologia CAD/CAM.

CAD/CAM – korony pełnoceramiczne

 

Nasi lekarze

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Lekarz stomatolog Małgorzata Dąbek-Skoczylas specjalizuje się m.in. w stomatologii estetycznej.

W swojej pracy na Pacjenta stara się patrzeć holistycznie – chce, aby Pacjenci cieszyli się nie tylko zdrowymi zębami, ale także estetycznym uśmiechem, dodającym pewności siebie.

Czytaj więcej

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Rozmowa z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia w Warszawie, specjalizującą się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Czytaj więcej

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Rozmowa z Moniką Budniak, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia, specjalizującą się w endodoncji mikroskopowej, stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej.

Czytaj więcej

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do skorzystania ze Świątecznego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech (scaling, piaskowanie, fluoryzacja) – 250 zł (stała cena – 280-300 zł).  Czytaj więcej

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Co jednak zrobić, kiedy nasze zęby mają przebarwienia? Jakie mogą być przyczyny tych przebarwień?

Czytaj więcej