Periodontologia

Czym jest Periodontologia?

Periodontologia jest nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Termin „przyzębie” obejmuje zespół wszystkich tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole (łac. Para – obok, przy; gr. odus – ząb).  

Schorzenia przyzębia

Schorzenia aparatu zawieszeniowego zęba spowodowane są różnymi przyczynami. Najistotniejszym czynnikiem, który ma wpływ na schorzenia są zmiany zapalne dziąseł, które związane są z odkładaniem się płytki nazębnej oraz zapalenia przyzębia.

Gingivitis (zapalenie dziąseł)

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym i najłatwiejszym w leczeniu etapem choroby dziąseł. Bezpośrednią przyczyną zapalenia są bakterie płytki nazębnej, która stale tworzy się na zębach i dziąsłach. Nieusuwana płytka nazębna wytwarza toksyny przedostające się do dziąsła, które wywołują właśnie ich zapalenie. Zapalenie dziąseł rozwija się u wszystkich osób, które zaniechają szczotkowania zębów w okresie 1-2 tygodni.

Najważniejszym objawem jest krwawienie przy zgłębnikowaniu kieszonki dziąsłowej. Zapaleniu dziąseł towarzyszy również zawsze obecność złogów nazębnych w postaci płytki nazębnej (zmatowienie powierzchni przydziąsłowej lub wyraźny białożółtawy osad) lub kamienia nazębnego, czyli zwapniałej płytki nazębnej. Gingivitis (zapalenie dziąseł) może przejść w Periodontitis, ale nie musi.

Leczenie zapalenia dziąseł

Do zwalczania stanu zapalnego dziąseł wystarczająca jest gruntowna kontrola płytki nazębnej. Do całkowitego wygojenia dochodzi w momencie, kiedy pacjent podejmie właściwe zabiegi higieniczne lub też zwiększy się efektywność tych zabiegów. Na całkowite wyleczenia ma również wpływ przeprowadzenie profesjonalnego usunięcia złogów, płytki i kamienia nazębnego.  Leczenie zapalenia dziąseł jest jednocześnie zapobieganiem zapaleniom przyzębia.

Periodontitis 

Periodontitis to skomplikowane procesy chorobowe obejmujące kość i korzeń zęba. Stan ten objawia się zapaleniem dziąseł i zanikiem kości poczynając od szyjek zębów, rozchwianiem i przemieszczaniem zębów, ich nadwrażliwością, krwawieniem z dziąseł, nieprzyjemnym zapachem z ust. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty zębów.  

W ramach leczenia periodontologicznego wykonywane są następujące zabiegi stomatologiczne:

  • leczenie nadwrażliwości szyjek
  • skaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego (przy użyciu lasera diodowego)
  • piaskowanie (usunięcie osadu)
  • kiretaż zamknięty i otwarty, czyli zabiegi, które mają mające na celu oczyszczenie pogłębionych kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni korzeni zębów z czynników patogennych.
  • nacięcie ropnia
  • szynowanie zębów

Nasi lekarze

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Lekarz stomatolog Małgorzata Dąbek-Skoczylas specjalizuje się m.in. w stomatologii estetycznej.

W swojej pracy na Pacjenta stara się patrzeć holistycznie – chce, aby Pacjenci cieszyli się nie tylko zdrowymi zębami, ale także estetycznym uśmiechem, dodającym pewności siebie.

Czytaj więcej

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Rozmowa z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia w Warszawie, specjalizującą się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Czytaj więcej

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Rozmowa z Moniką Budniak, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia, specjalizującą się w endodoncji mikroskopowej, stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej.

Czytaj więcej

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do skorzystania ze Świątecznego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech (scaling, piaskowanie, fluoryzacja) – 250 zł (stała cena – 280-300 zł).  Czytaj więcej

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Co jednak zrobić, kiedy nasze zęby mają przebarwienia? Jakie mogą być przyczyny tych przebarwień?

Czytaj więcej