Periodontologia

Czym jest Periodontologia?

Periodontologia jest nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Termin „przyzębie” obejmuje zespół wszystkich tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole (łac. Para – obok, przy; gr. odus – ząb).  

Schorzenia przyzębia

Schorzenia aparatu zawieszeniowego zęba spowodowane są różnymi przyczynami. Najistotniejszym czynnikiem, który ma wpływ na schorzenia są zmiany zapalne dziąseł, które związane są z odkładaniem się płytki nazębnej oraz zapalenia przyzębia.

Gingivitis (zapalenie dziąseł)

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym i najłatwiejszym w leczeniu etapem choroby dziąseł. Bezpośrednią przyczyną zapalenia są bakterie płytki nazębnej, która stale tworzy się na zębach i dziąsłach. Nieusuwana płytka nazębna wytwarza toksyny przedostające się do dziąsła, które wywołują właśnie ich zapalenie. Zapalenie dziąseł rozwija się u wszystkich osób, które zaniechają szczotkowania zębów w okresie 1-2 tygodni.

Najważniejszym objawem jest krwawienie przy zgłębnikowaniu kieszonki dziąsłowej. Zapaleniu dziąseł towarzyszy również zawsze obecność złogów nazębnych w postaci płytki nazębnej (zmatowienie powierzchni przydziąsłowej lub wyraźny białożółtawy osad) lub kamienia nazębnego, czyli zwapniałej płytki nazębnej. Gingivitis (zapalenie dziąseł) może przejść w Periodontitis, ale nie musi.

Leczenie zapalenia dziąseł

Do zwalczania stanu zapalnego dziąseł wystarczająca jest gruntowna kontrola płytki nazębnej. Do całkowitego wygojenia dochodzi w momencie, kiedy pacjent podejmie właściwe zabiegi higieniczne lub też zwiększy się efektywność tych zabiegów. Na całkowite wyleczenia ma również wpływ przeprowadzenie profesjonalnego usunięcia złogów, płytki i kamienia nazębnego.  Leczenie zapalenia dziąseł jest jednocześnie zapobieganiem zapaleniom przyzębia.

Periodontitis 

Periodontitis to skomplikowane procesy chorobowe obejmujące kość i korzeń zęba. Stan ten objawia się zapaleniem dziąseł i zanikiem kości poczynając od szyjek zębów, rozchwianiem i przemieszczaniem zębów, ich nadwrażliwością, krwawieniem z dziąseł, nieprzyjemnym zapachem z ust. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty zębów.  

W ramach leczenia periodontologicznego wykonywane są następujące zabiegi stomatologiczne:

  • leczenie nadwrażliwości szyjek
  • skaling, czyli profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego (przy użyciu lasera diodowego)
  • piaskowanie (usunięcie osadu)
  • kiretaż zamknięty i otwarty, czyli zabiegi, które mają mające na celu oczyszczenie pogłębionych kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni korzeni zębów z czynników patogennych.
  • nacięcie ropnia
  • szynowanie zębów

Nasi lekarze

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Tomograf Hyperion X9 w Gabinecie stomatologicznym Uśmiech Zdrowia.

Tomograf Hyperion X9 w Gabinecie stomatologicznym Uśmiech Zdrowia.

Wiedza i doświadczenie naszych lekarzy stomatologów to podstawa. W leczeniu pomaga nam jednak również najwyższej jakości specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. tomograf 3D z funkcją pantomografu i cefalostatem.

Czytaj więcej

KONKURS! Wygraj voucher na zabieg czyszczenia zębów!

Wybierz się z nami oraz z portalem www.ohme.pl w podróż za jeden uśmiech. Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest voucher na zabieg czyszczenia zębów.

Czytaj więcej

Uśmiech Zdrowia w The British School Warsaw

Uśmiech Zdrowia w The British School Warsaw

Agnieszka Adamska, lekarz stomatolog z Gabinetów Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia, poprowadziła zajęcia edukacyjne dla najmłodszych w The British School Warsaw. Zapraszamy na krótką fotorelację ze spotkania.

Czytaj więcej

Drugi Gabinet Uśmiech Zdrowia – prezentacja fotograficzna

Drugi Gabinet Uśmiech Zdrowia – prezentacja fotograficzna

Zapraszamy na krótką fotograficzną prezentację naszego drugiego Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia przy Alei Wilanowskiej 105/1.

Czytaj więcej