Ortodoncja

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem (korygowaniem) nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk (wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych).

Nowoczesna ortodoncja ma do dyspozycji szeroki wachlarz aparatów zarówno stałych, jak i ruchomych, dzięki którym istnieje możliwość dostosowania najbardziej optymalnego leczenia dla każdego pacjenta. Coraz częściej wykonywane są również zabiegi ortodontyczne dające szansę tym pacjentom, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie uzyskaliby pomocy od ortodonty.

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Wcześnie wykryta i wyleczona nieprawidłowość w ustawieniu zębów może zapobiec późniejszym problemom z próchnicą czy chorobami przyzębia. U dzieci istnieje niezaprzeczalnie więcej możliwości leczenia (możemy wpływać na wzrost kości szczęk), dlatego tak ważne jest zgłoszenie się z dzieckiem w odpowiednim czasie na konsultację ortodontyczną, aby ten najwłaściwszy do leczenia moment nie został przegapiony.

Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się w wieku 6-7 lat, niezależnie od tego, czy rodzice zauważyli jakiś problem ortodontyczny czy też nie. W tym wieku leczenie najczęściej odbywa się za pomocą ruchomych (zdejmowanych) aparatów ortodontycznych, które powinny być noszone przynajmniej 12 godzin na dobę. Oczywiście większa intensywność noszenia aparatów sprzyja szybszej korekcie wady zgryzu. Poprzez współpracę z ortodontą dzieci uczą się systematyczności oraz dbania o zdrowie i higienę własnych zębów.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Dorośli mogą poprawić ustawienie swoich zębów (za pomocą aparatów stałych), a jeśli przeszkodą jest metalowy wygląd aparatu, jako alternatywa proponowane są kosmetyczne aparaty stałe (kompozytowe, porcelanowe czy szafirowe).

Istnieje też możliwość założenia aparatu lingwalnego, który w całości znajduje się za zębami (montowany jest na powierzchniach podniebiennych zębów szczęki i językowych zębów żuchwy). W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie za pomocą alignerów, czyli przeźroczystych nakładek na zęby, które zapewniają estetykę i łatwiejsze utrzymanie higieny niż przy wykorzystaniu aparatów stałych. Oczywiście zastosowanie danego typu aparatu uwarunkowane jest zdiagnozowaną wadą i przygotowanym planem leczenia.

W przypadkach, gdy wada dotyczy kości (ich wielkości lub układu) postępowaniem z wyboru jest leczenie ortodontyczno-ortognatyczne, czyli wymagające współpracy ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego. Taki pacjent przygotowywany jest przez ortodontę do zabiegu, następnie chirurg wykonuję operację korekty ustawienia i wielkości kości (szczęki i/lub żuchwy) i w ostatnim etapie ortodonta ustala ostateczną pozycję zębów. Leczenie ortodontyczno-ortognatyczne nie tylko poprawia układ zębów, ale również poprawia estetykę twarzy pacjenta.

Leczenie ortodontyczne u osób starszych

Często pacjentami ortodontycznymi są również osoby starsze, u których planowane jest leczenie protetyczne. Aparat przesuwa u nich zęby tak, by możliwe było wykonanie uzupełnień protetycznych o dużej stabilności i nieskazitelnej estetyce. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne powinno być przeprowadzone przed wykonaniem ostatecznych uzupełnień protetycznych.

Konsultacja z ortodontą pozwoli na właściwe planowanie leczenia stomatologicznego zarówno u dzieci, dorosłych jak i osób starszych.

Nasi lekarze

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Małgorzata Dąbek-Skoczylas

Lekarz stomatolog Małgorzata Dąbek-Skoczylas specjalizuje się m.in. w stomatologii estetycznej.

W swojej pracy na Pacjenta stara się patrzeć holistycznie – chce, aby Pacjenci cieszyli się nie tylko zdrowymi zębami, ale także estetycznym uśmiechem, dodającym pewności siebie.

Czytaj więcej

Oktawian Buczek

Oktawian Buczek

Lekarz stomatolog Oktawian Buczek zajmuje się leczeniem ortodontycznym dorosłych i dzieci. W praktyce stosuje aktualne techniki ortodontyczne. Korzysta m.in. z zamków ortodontycznych najnowszych generacji oraz mini-implantów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

Lekarz stomatolog Katarzyna Kucharska specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej. Jej wiedzę i doświadczenie potwierdza szcześciomodułowe szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, zakończone dwustopniowym egzaminem.

Czytaj więcej

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Ehtesham Beheshty Kazerooni

Lekarz stomatolog Ehtesham Beheshty Kazerooni jest kierownikiem medycznym Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej, protetyce oraz implantologii. Członek OSIS-EDI (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej – Europian Assosiation Of Dental Implantology). Czytaj więcej

Łukasz Dylewski

Łukasz Dylewski

Lekarz stomatolog Łukasz Dylewski, specjalista ortodonta. Asystent w Zakładzie Ortodoncji Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS).
Czytaj więcej

Monika Budniak

Monika Budniak

Lekarz stomatolog Monika Budniak (Skoczylas) specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej (czyli leczeniu kanałowym), stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej. Czytaj więcej

Agnieszka Adamska

Agnieszka Adamska

Lekarz stomatolog Agnieszka Adamska specjalizuje się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, implantologii. Autorka badań i prac naukowych na temat zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u osób chorujących na cukrzycę. Z pełnym zaangażowaniem opiekuje się pacjentami cierpiącymi na dentofobię. Czytaj więcej

Nasz zespół

Dorota Czekala

Dorota Czekala

asystentka stomatologiczna

Sylwia Żochowska

Sylwia Żochowska

asystentka i higienistka stomatologiczna

Katarzyna Kaczmarczyk

Katarzyna Kaczmarczyk

asystentka stomatologiczna

Katarzyna Rzepecka

Katarzyna Rzepecka

asystentka i higienistka stomatologiczna

Paulina Piątek

Paulina Piątek

asystentka stomatologiczna

Aktualności

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży.

Rozmowa z Agnieszką Adamską, lekarz stomatolog w Gabinetach Stomatologicznych Uśmiech Zdrowia w Warszawie, specjalizującą się w stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Czytaj więcej

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Leczenie endodontyczne. Pytania i odpowiedzi

Rozmowa z Moniką Budniak, lekarz stomatolog w Gabinecie Stomatologicznym Uśmiech Zdrowia, specjalizującą się w endodoncji mikroskopowej, stomatologii zachowawczej i stomatologii estetycznej.

Czytaj więcej

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do skorzystania ze Świątecznego Pakietu na Piękny Uśmiech. Pakiet obejmuje trzy zabiegi z zakresu usług profilaktycznych: scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Świąteczny Pakiet na Piękny Uśmiech (scaling, piaskowanie, fluoryzacja) – 250 zł (stała cena – 280-300 zł).  Czytaj więcej

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Jakie mogą być przyczyny przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Białe i zdrowe zęby dodają nam pewności siebie i sprawiają, że częściej się uśmiechamy. To dzięki ładnemu i zdrowemu uśmiechowi przyciągamy do siebie ludzi i sprawiamy wrażenie bardziej otwartych, wesołych i pewnych siebie. Co jednak zrobić, kiedy nasze zęby mają przebarwienia? Jakie mogą być przyczyny tych przebarwień?

Czytaj więcej