Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są objawy parodontozy? Jakie są jej przyczyny? Jak się jej ustrzec? Jak można ją skutecznie leczyć? Niestety większość z nas nie zna odpowiedzi na powyższe pytania albo poznaje je zbyt późno – wtedy, kiedy dolegliwości związane z parodontozą nasilają się do tego stopnia, że prowadzą do uszkodzenia zębów lub ich całkowitej utraty. Z powodu parodontozy cierpi w Polsce 7 na 10 Polaków. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jesteś wśród nich…

Paradontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby, takich jak: dziąsło, więzadła (ozębna), kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy. Jest to choroba stawów zębowo-zębodołowych.

Jakie są objawy paradontozy?
Kiedy pijesz zimne lub gorące napoje bolą Cię zęby? Podczas szczotkowania krwawią Ci dziąsła? Twoje zęby ruszają się? Odpowiedzi twierdzące na powyższe pytania mogą świadczyć o tym, że niestety również Ciebie dotknęło schorzenie jamy ustnej, jakim jest parodontoza.
Nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł zarówno samoistne, jak i podczas szczotkowania, przemieszczenia zębów w jamie ustnej to – obok obnażania szyjek zębowych, obrzęku dziąseł czy też zmienionego zapachu z ust – najczęstsze objawy choroby przyzębia, czyli tkanek odpowiadających za umocowanie zębów. Należy pamiętać również o tym, że niektóre z tych objawów bardzo często pojawiają się i znikają. Nawracające krwawienie dziąseł i nieprzyjemny oddech niech będą więc alarmującym sygnałem, żeby jak najszybciej skonsultować dolegliwości z periodontologiem, czyli stomatologiem specjalizującym się w leczeniu chorób przyzębia. Paradontoza rozpoczyna się bowiem stanem zapalnym dziąseł (gingivitis), które jest trudne do stwierdzenia i często przez pacjentów niezauważane.

Jakie są przyczyny parodontozy?
Najważniejszą przyczyną chorób przyzębia są bakterie, które zasiedlają powierzchnie korzeni zębów. Bakterie te powoli rozwijają się, a wraz z nimi rozwija się również zapalenie, które sięga coraz głębiej i niszczy tkanki wokół zęba. Dochodzi wówczas do stopniowej utraty kości i dziąsła, które z kolei przyczyniają się do rozchwiania zębów, krwawienia czy też obrzęków.

Jak leczyć pierwsze objawy parodontozy?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania paradontozie jest dbanie o higienę i zdrowie ogólne jamy ustnej. Co jednak robić, kiedy pojawią się pierwsze objawy? Po pierwsze, ogranicz picie mocnej kawy oraz herbaty. Oba te napoje przyspieszają tworzenie się płytki nazębnej. Po drugie, pamiętaj o tym, że palenie papierosów osłabia dziąsła. Pod wpływem nikotyny stają się one gorzej ukrwione, są podatne na infekcje, czas ich regeneracji jest znacznie dłuższy. Najwyższa więc pora na pozbycie się nałogu. Po trzecie, zadbaj o higienę jamy ustnej jeszcze lepiej niż robiłeś to do tej pory. Używaj do tego nie tylko szczoteczki do zębów, ale również płynów do płukania ust czy też nitki dentystycznej. O to jak prawidłowo i efektywnie dbać o higienę jamy ustnej przy dolegliwościach związanych z parodontozą zapytaj swojego stomatologa podczas konsultacji. Tyle możesz dla siebie zrobić sam. Resztę oddaj w ręce specjalistów.

Jak leczyć parodontozę?
Pierwszym etapem jest leczenie przeciwzapalne, czyli takie, które usuwa przyczyny choroby. Na kolejnym etapie choroby leczenie usuwa skutki schorzenia, ma więc charakter naprawczo-regeneracyjny.
Na czym polega leczenie przeciwzapalne? Przede wszystkim na usuwaniu kamienia nazębnego, który jest jedną z przyczyn powstawania parodontozy. Zaleca się więc regularne wizyty kontrolne oraz zdejmowanie osadu i kamienia nazębnego.
Kolejnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym przy chorobach przyzębia jest tzw. kiretaż, czyli dokładniejsze oczyszczenie korzeni poddziąsłowe. W leczeniu parodontozy stosuje się również zabiegi naprawczo-regeneracyjne, które odbudowują dziąsła, kości oraz wiązadła wokół zębów.

Konsekwencje paradontozy
Efektem choroby przyzębia jest osłabienie oraz utrata struktur, które otaczają zęby. Doprowadza to do rozchwiania zębów, ich przemieszczania, i niestety do ostatecznej ich utraty. Parodontoza może niestety przyczynić się również do powikłań ogólnoustrojowych. Zmiany miażdżycowe, choroby serca, zawały, zapalenia płuc to tylko kilka najpoważniejszych przykładów, do czego mogą doprowadzić bakterie przedostające się naczyniami krwionośnymi do całego organizmu.

Zadzwoń teraz